Fotogalerie Slunce
Slunce je naší nejbližší životadárnou hvězdou, vzdálenou přibližně 150 miliónů kilometrů od Země.
Jde o žhavou kouli plazmatu průměrné velikosti. Poloha Slunce v naší Galaxii není nijak výjimečná. Nachází se zhruba 30 000 světelných roků od jejího středu, tedy asi v 1/3 disku naší Galaxie. Slunce je staré 4,6 miliardy roků a dalších zhruba 7 miliard let bude svítit. Je hvězdou hlavní posloupnosti, to znamená, že svítí díky jaderným reakcím vznikajících v jeho jádře.
Hmotu Slunce tvoří převážně vodík, menší část hélium a stopové množství těžších prvků. Slunce rotuje diferenciálně, otáčí se jinak na pólech (pomaleji) a na rovníku (rychleji).
Energie vyzařovaná Sluncem vzniká v jádru, kde dochází k termonukleárním reakcím a dochází k přeměně vodíku na hélium. Každou sekundu se přibližně 700 miliónů tun vodíků přemění na 696 miliónů tun hélia a zbylé 4 tuny hmotnosti se přemění na energii.
Na slunečním povrchu můžeme pozorovat řadu jevů, jako jsou tmavé sluneční skvrny, fakulová pole, protuberance nebo erupce. Slunce ovlivňuje ostatní tělesa Sluneční soustavy nejen gravitačně, ale i zářením v širokém spektru vlnových délek, magnetickým polem a slunečním větrem.
Na hvězdárně pozorujeme Slunce a jeho aktivní projevy. Pozorování je doplněno odborným výkladem, viz náš aktuální program pravidelného, denního pozorování pro veřejnost zde.
Zde najdete odkaz na náš odborný program pro pozorování a zakreslování slunečních skvrn, který započal již v roce 2020 a pokračuje dodnes - pozorování slunečních skvrn.