Setkání v první čtvrti

Měsíc v první čtvrtiSetkání v první čtvrti je popularizační cyklus přednášek pořádaný Severočeskou hvězdárnou a planetáriem. Přednášky přibližují posluchačům novinky, aktuality a poznatky z astronomie, kosmonautiky a fyziky.

Přednášky se konají vždy poblíž dne, kdy je Měsíc v první čtvrti, což je nejpříhodnější doba pro pozorování Měsíce. Návštěvníci tak mohou spojit přednášku i s následným pozorováním.

 

 

 

 

mimozemská invaze

Jaké formy života známe na Zemi? Kde všude ve sluneční soustavě by se mohl pozemský život uchytit? Kolik může být civilizací našeho typu v Galaxii a na kolika tělesech by mohla být nějaká forma života? Posloucháme, ale také dáváme o sobě vědět.


Celý text ...

Van der Graafův generátor

Cyklus přednášek Setkání v první čtvrti pokračuje i přes léto!
V srpnu uvedeme tradiční experimenty, tentokrát je téma elektrostatika a pokusy, z nichž vám budou vstávat vlasy elektřinou: Faradayova klec, van der Graafův generátor a možná přijde i liščí ohon a ebonitová tyč. To vše v pátek 20. 8. 2021 od 18:00 hodin.


Celý text ...
16.07. 2021

Arecibo

Radioteleskop v Arecibu

Cyklus přednášek Setkání v první čtvrti pokračuje i přes léto!
V  loňském roce ukončil za katastrofických okolností svou činnost radioteleskop v Arecibu. Přednáška připomene jeho úspěchy a shrne celý jeho život až po tragickou smrt. To vše v pátek 16. 7. 2021 od 20:30 hodin.


Celý text ...

meteorit

Cyklus přednášek Setkání v první čtvrti opět pokračuje!
Letos slavíme 60 let pilotovaných letů. Zvířecí kosmonauti a první vesmírné lodě. závody v dobývání vesmíru jako nová podoba soupeření velmocí.  To vše v přednášce, která se uskuteční v pátek 18. 6. 2021 od 20:30 hodin.


Celý text ...
25.09. 2020

Hubble!

meteorit

Letos uplynulo 20 let od instalace Hubbleova kosmického teleskopu na oběžné dráze. Jak probíhal vývoj tohoto fenomenálního zařízení? Přeprava teleskopu na oběžnou dráhu a servisní mise. Fotografie pořízené pozorováním vzdáleného vesmíru. Budoucnost. To vše v přednášce Hubble!, která se uskuteční 25. 9. 2020 od 20:00 hodin.


Celý text ...

meteorit

Jak vnímali lidé ve středověku děje na obloze? Můžeme se bezvýhradně spolehnout na zápisy v kronikách? Na srpnovém Setkání v první čtvrti probereme vše, co je o dějích nebeských i pozemských zachyceno v kronikách. Budeme si povídat o  čertech, dracích i zatměních či kometách, krvavých křížích či mečích na obloze nebeské.

Cyklus zajímavých přednášek na aktuální témata bude na teplické hvězdárně na Písečném vrchu pokračovat v pátek 28. 8. 2020 od 20:30.


Celý text ...

ladičkyNetradiční letní Setkání v první čtvrti s fyzikálními pokusy je opět zde. Loni jsme si předvedli pokusy z optiky, letos zamíříme do oblasti akustiky. Zvuk je podobně jako světlo vlnění a má tak s ním mnoho vlastností společných, zároveň je v ledasčem odlišný. Setkání se uskuteční 25. 7. od 18:00 na teplické hvězdárně.


Celý text ...

exoplanetaOd objevu prvních planet obíhajících cizí hvězdy, tzv. exoplanet, uběhlo téměř třicet let. Za tuto dobu jich přibylo na seznamu přes 4000. Některé z nich jsou zcela odlišné od planet ve Sluneční soustavě, jiné jsou naopak podobné. Nacházejí se mezi nimi i planety velikostí srovnatelné se Zemí. Může některá z nich hostit život podobný tomu našemu? Jak se vůbec exoplanety objevují a zkoumají? Přijďte si poslechnout příběh vynalézavosti lidského ducha a navnadit do budoucnosti slibující zajímavé objevy.


Celý text ...
28.02. 2020

Jaderná fúze

911px-Wendelstein7-X_Torushall-2011Jaderná fúze představuje možný spolehlivý zdroj čisté energie, avšak téměř po sedmdesátiletém snažení lidstva nebyla ovládnuta. Podívejme se jakými způsoby se lidé snažili přinést kousek Slunce do laboratoře a jakým problémům museli čelit a jak vypadá budoucnost této technologie.

Setkání v první čtvrti začíná v pátek 28.2.2020 v 18.00 na teplické hvězdárně.


Celý text ...

white-dwarf-1024x621Bílí trpaslíci jsou závěrečným stadiem hvězdného vývoje, které je ale vedle dalších dvou (neutronové hvězdy a černé díry) často přehlíženým. A to neprávem, neboť bílým trpaslíkem skončí většina hvězd naše Slunce nevyjímaje a svým svitem osvětlují planetární mlhoviny, které můžeme pozorovat dalekohledy. Pojďme na druhém lednovém Setkání v první čtvrti nahlédnout do jejich nitra a podívat se pod pokličku jejich vzniku a vývoje. Začínáme 31. ledna 2020 v 17:00 na teplické hvězdárně.


Celý text ...
VenušeNové simulace ze starých dat prozradily, že Venuše, druhá planeta Sluneční soustavy, mohla být po miliardy let obyvatelnou. Proč se podmínky podobné těm na Zemi změnily a jak to kolegové z NASA zjistili? Dozvíte se na Setkání v první čtvrti - už 3. ledna 2020 od 17:00 na teplické hvězdárně.
Celý text ...

800px-GSLV_Mk_III_M1,_Chandrayaan-2_-_Pragyan_rover_mounted_on_the_ramp_of_Vikram_landerCelý svět sledoval od července do září pouť indické sondy Čandraján k Měsíci, která skončila tvrdým dopadem. Co se vlastně stalo? A je vše ztraceno? Podívejme se společně na indický vesmírný program a na jeho plány na Měsíci. Setkání v první čtvrti se koná v pátek 4. října od 19.00 na teplické hvězdárně na Písečném vrchu.


Celý text ...
bramboraKoho by v létě bavily přednášky?! Na srpnové Setkání v první čtvrti s sebou vezměte své mladší i starší děti - tentokrát totiž budeme dělat ryze praktické experimenty. Dozvíte se, jak funguje periskop, mikroskop, spektroskop a další -skopy a světelná či elektrická udělátka. A dokonce si o jeden z vyrobených přístrojů budete moci zasoutěžit! Pište si do diáře 9.8.2019 od 18.00 na teplické hvězdárně!
Celý text ...
12.07. 2019

Závod o Měsíc

1101681206_400Posuňme se v čase o půl století zpět. Píše se rok 1969, eskaluje období mnoha napínavých pokusů, jež mají dostat prvního člověka na Měsíc. Závod mezi USA a SSSR o prvenství v přistání na tomto zemském satelitu vrcholí. Kdo bude první? Která z velmocí si připíše historický úspěch?
Celý text ...
blackholeGravitačně zcela zhroucené těleso, černá hvězda nebo černá díra - to všechno jsou názvy pro vesmírný objekt natolik hmotný, že jeho gravitační pole nedovolí žádnému objektu včetně světla opustit jeho oblast. Co všechno o těchto záhadných objektech víme? A co jsme se dozvěděli z první, nedávno pořízené fotografie černé díry? Dozvíte se na Setkání v první čtvrti - v pátek 7.6.2019 ve 20.30 na teplické hvězdárně.
Celý text ...

A_periodic_table,_National_Museum_of_Nature_and_Science_(15912589102)Co vidí astronom, když odtrhne zrak od kukátka dalekohledu a sklopí jej k periodické tabulce? Proč zná hvězdná astronomie jen tři prvky, jakými pochody vznikají a jaké je vůbec složení naší Sluneční soustavy? To vám prozradíme v pátek 10. května 2019 na Setkání v první čtvrti.

 

 


Celý text ...