Technické vybavení planetária v Teplicích

 

Astrosál

Astrosál tvoří přirozené centrum každého planetária. Zpravidla se jedná o kruhovou místnost se zaklenutou kopulí daného průměru. Vnitřní kopule astrosálu je tvořena kovovou konstrukcí a vytváří tak projekční plochu, která napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu. Její průměr je 10 metrů. Výška obzoru nad podlahou je 205 centimetrů. Nejvyšší bod kopule je 7 metrů nad podlahou. Celková projekční plocha kopule činí 157 metrů čtverečných, což je jedna z největších projekčních ploch v Čechách.

Teplické planetárium je vybaveno přístrojem ZKP2, který vyrobila německá firma Carl Zeiss Jena.

 

Projekční planetárium ZKP2 

Technická data

• Výška horizontální osy: 2050 mm

• Průměr základny: 780 mm

• Hmotnost: 150 kg

Projekční možnosti

Hvězdná obloha: Hvězdná obloha je dána 32 projektory. Jako nositelé těchto projektorů slouží dvě koule o průměru 220 mm, kde jedna je pro severní a druhá pro jižní oblohu. Rozdíly jasností jsou docíleny rozdílnými průměry kotoučků hvězd. Celkem planetárium zobrazuje 5000 hvězd do 6. mag. Tedy hvězdy viditelné pouhým okem. Dále jsou na obloze zobrazeny okem viditelné galaxie (M31 v Andromedě, Velké a Malé Magellanovo mračno v Mečounovi a v Tukanovi), otevřené hvězdokupy (M44 Jesličky v Rakovi, M45 Plejády v Býkovi) a mlhoviny (M42 v Orionu). Mléčná dráha má své vlastní projektory, bez objektivu a kondenzoru pro docílení efektu neostré kresby Mléčné dráhy.

Sluneční soustava: Pro znázornění Slunce, Měsíce a planet slouží zvláštní projektory, které se svojí vnitřní konstrukcí vzájemně podobají. Pouze projektor Měsíce má ještě zařízení pro znázornění měsíčních fází. Projektory jsou rozmístěny kolem centrální osy ve dvou skupinách. Na "severní" části přístroje jsou projektory a pohybová zařízení pro Slunce s korónou, protislunce, Měsíc, Merkur a Venuši. Na "jižní" části přístroje jsou projektory a pohybová zařízení pro Mars, Jupiter a Saturn s prstenci.

 

Hlavní pohyby: Denní pohyb nebeské sféry, roční pohyb těles sluneční soustavy, precesní pohyb, změna zeměpisné šířky pozorovacího místa

 

Souřadnicové systémy: Místní poledník (dělení po 10°), světový rovník (dělení po 15°), ekliptika (dělení po 30°), zenit se stupnicí azimutu (dělení po 10°), výšková kružnice (dělení po 10°), severní světový pól se stupnicí hodinového úhlu (dělení po 15°- vnitřní, dělení po 10°- vnější), deklinační kružnice (dělení po 10°), projektor údaje letopočtu (1951 až 2030).

 

Přídavné projektory: Projektor obrazů souhvězdí, projektor komety (kometa C/1858 L1 – Dontiho kometa), projektor umělé družice Země, projektor Jupitera (Jupiter, jeho rotace a oběh jeho čtyř největších měsíců), projektor sluneční soustavy (Slunce, Merkur, Venuše, Země s Měsícem, Mars, Jupiter, Saturn, schématické znázornění zvěrokruhu a tři světelné spojnice: Země-Slunce, Země-Merkur a Země-Jupiter; projektor nechává kolem Slunce obíhat planety v odpovídajících si oběžných dobách), projektor meteorů, projektory ranního a večerního soumraku

 

Systém přídavné diaprojekce

Systém přídavné diaprojekce dodala firma Šifner v letech 1994 až 1995. Jedná se o soustavu dvaceti diaprojektorů VARIO 5500, deseti diaprojektorů MEDIREX H, dvanácti řídících jednotek, pultu pro ruční řízení a řídícího počítače se softwarem. Diaprojektory VARIO 5500 i MEDIREX H vyrobila firma Meopta Přerov.

Centrální základní projektory3 x 2 projektory VARIO 5500, objektiv Meopta DIA OPTICON 2,8/100 MC

 

Astropanorama: 6 x 2 projektory VARIO 5500, objektiv Meopta DIA OPTICON 2,8/100 MC

 

Centrální širokoúhlé projektoryprojektor VARIO 5500, objektiv Meopta DIA OPTICON 2,8/35 MC, projektor VARIO 5500, objektiv Meopta DIA OPTICON 2,8/60 MC

 

Panorama: 10 projektorů MEDIREX H, objektiv MEOPTA DITTAR 2,8/100

 

Velkoplošná projekce

LCD Projector Mitsubishi HC6800

DVD Recorder Panasonic DMR-ES30V s monitorovací 10" TV

DVD Recorder Pioneer DVR-530H

Audio aparatura

Mixážní pult GEMINI PS-700, Pioneer VSX-915, JBL speakr systems, studiový magnetofon TASCAM 424 MK3 Portastudio

 

 

Planetarium Teplice
Astrosál2
Astrosál1
Astrosál3