Aktuality

Bøezen 00Měsíc březen přinese na obloze řadu zajímavých úkazů. Tím nejzajímavějším bude těsné        přiblížení planety Venuše a Jupiteru hned z kraje měsíce. 20. 3. nastane jarní rovnodennost, tedy    začátek astronomického jara. Dále se podíváme, jaké astronomické úkazy budou vidět na  březnové obloze.


Celý text ...
Loď, která ztroskotala kolem roku 80 př. n. l. mezi Krétou a řeckým poloostrovem Peloponés, vezla na palubě unikátní přístroj určený k předpovědím postavení nebeských těles na obloze i k prezentaci dalších astronomických jevů. Více než sto let trvalo, než se z hromádky zkorodovaných úlomků podařilo celý mechanismus zrekonstruovat. Spletitou historii jeho objevu a výzkumu představí klasická filoložka a medievalistka PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc. z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v Praze a astrofyzik doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. z Astronomického ústavu Akademie věd.

Celý text ...
únor 00_n

V únoru nás čeká pozorování slunečních skvrn, Slunce prochází výrazně aktivním obdobím. Je možné pozorovat otevřené hvězdokupy v souhvězdí Velkého psa. Na obloze je jedinečná příležitost sledovat kometu C/2022 E3 (ZTF). Připomeneme si výročí Čeljabinského meteoritu a zániku raketoplánu Columbia.


Celý text ...
insight_MNástup kosmického věku nám umožnil spatřit, jak Mars vypadá na povrchu. Našli jsme svět, jehož tvář byla utvářena řadou procesů spjatých se sopečnou činností, přítomností kapalné vody i ledu, srážkami těles, erozí i tektonickými procesy. Co před námi ale zůstalo skryto bylo to, jak Mars vypadá uvnitř. Některá ze skrytých tajemství odhalila až sonda InSight, jejíž práci a objevy přiblíží ve čtvrtek 19. ledna návštěvníkům teplické hvězdárny planetární geolog Mgr. Petr Brož, Ph.D., vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Celý text ...
Kometa C 2022 E3 ZTF

Od začátku roku můžeme na obloze pozorovat poměrně jasnou kometu s označením C/2022 E3 ZTF. K poslednímu návratu této komety došlo před 47 tisíci lety. Nejpříznivější podmínky pro její pozorovní nastanou v koncem ledna a v průběhu února, kdy by mohla být dle současných odhadů pozorovatelná pouhým okem.


Celý text ...
Leden úvodPrvní letošní astrosloupek bude tradičně patřit lednové večerní a noční obloze. Ukážeme si, na jaká   souhvězdí a asterismy se můžeme těšit a které objekty vzdáleného vesmíru lze v tomto období   pozorovat. Povíme si něco o meteorickém roji Kvadrantid, který hned z kraje roku obohatí noční   oblohu. V závěru článku si připomeneme nejvýznamnější lednová výročí světové kosmonautiky.
Celý text ...