07.08. 2017

Zatmění Měsíce na jezeře Milada

2017_08_07_Zat_Mesice_Popis_small

V pondělí 7. srpna 2017 se staneme svědky poměrně výrazného, leč částečného zatmění Měsíce. Měsíc vyjde nad okolní krajinu ve 20:52 SELČ, přičemž maximální fáze zakrytí jeho pravého dolního okraje nastane již ve 20:20, tedy půl hodiny před tím, než Měsíc spatříme. Do stínu Země bude Měsíc ponořen v maximální fázi necelými 25% svého průměru. Konec zatmění nastane přibližně ve 21:18 SELČ a v té době bude Měsíc ve výšce 7° nad obzorem. Na jižním obzoru se současně bude "promenádovat" Saturn v souhvězdí Hadonoše a o kousek západněji (necelých  7° severozápadně od hvězdy Spica v Panně) budeme moci spatřit jasně zářící Jupiter.

Teplická hvězdárna na Písečném vrchu neskýtá ve své staveništní podobě příliš dobré podmínky pro pozorování, a proto jsme se rozhodli přesunout naši optiku do přírody. Srdečně vás zveme, abyste se na částečné zatmění Měsíce, které nastane v pondělí 7. srpna 2017 krátce po soumraku, přijeli podívat na stanoviště u jezera Milada.

Setkáme se na zalužanské křižovatce u severozápadního cípu jezera, bližší představu vám poskytne mapka níže. Úkaz lze samozřejmě úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí.

mapa polohy