08.12. 2022

Zákryt Marsu Měsícem 8. 12. 2022

Ve čtvrtek 8. prosince ráno dojde nevysoko nad západním obzorem před a během svítání k zákrytu planety Mars Měsícem.

Teplická hvězdárna bude mimořádně otevřena, kde bude v ranních hodinách probíhat pozorování zákrytu pro veřejnost od 5:30 do 7:15h.

Vstupenky je možno zakoupit zde:


Mìsíc a Mars

Ve čtvrtek 8. prosince ráno dojde nevysoko nad západním obzorem před a během svítání k zákrytu planety Mars Měsícem.

Měsíc při svém putování na obloze přechází před různými hvězdami v okolí ekliptiky, což je rovina oběžné dráhy Země. Občas se stane, že „trefí“ nějakou jasnější hvězdu nebo i planetu. A právě k tomu dojde nyní. Pro dané místo na Zemi se jedná o poměrně vzácný úkaz, zejména pokud jde o dobře pozorovatelné případy.

Čtvrteční úkaz bude mimořádně vzácný díky souběhu měsíční fáze úplňku a zároveň opozice planety Mars, která nastává v průměru jednou za dva roky a jeden měsíc. To bude mít za následek, že obě tělesa budou mít velkou jasnost, ale bohužel při pohledu pouhým okem bude pravděpodobně Mars v blízkosti Měsíce přezářený jasem úplňku. I v malém dalekohledu či triedru by však mohl být Mars vidět i v blízkosti Měsíce. Přibližování obou těles bude však dobře pozorovatelné po celou noc.

Bohužel listopad a prosinec jsou statisticky měsíce s největším množstvím oblačnosti. Přesto současná předpověď počasí dává na čtvrteční ráno určitou naději na protrhanou oblohu.

Naše hvězdárna bude ve čtvrtek 8. prosince 2022 ráno pro veřejnost otevřena v rámci mimořádného pozorování od 5:30 do 7:15 SEČ, můžete tedy v případě příznivého počasí sledovat tento úkaz s námi.

A jak bude samotný úkaz probíhat? V období kolem opozice je Mars vždy nejblíže Zemi a tedy má v dalekohledu dobře patrný kotouček s úhlovým průměrem 17". Tento kotouček se bude postupně schovávat za jasný levý/východní okraj úplňkového Měsíce, to bude trvat přibližně půl minuty. Toto nazýváme vstup tělesa za zakrývající objekt a bude probíhat v čase 6h 3m 23s až 6h 3m 55s SEČ. Na druhé, západní straně se kotouček Marsu začne postupně objevovat v čase 6h 58m 17s až 6h 58m 48s SEČ. To se nazývá výstup zpoza zakrývajícího tělesa. Zakrývat vzdálené hvězdy mohou samozřejmě i jiné objekty, např. planety či asteroidy. Dokonce i zatmění Slunce je vlastně zakrytí Slunce Měsícem.

Při použití dalekohledu s větším zvětšením by tedy měl být vidět kotouček planety postupně mizející a po necelé hodině se zase objevující na druhé straně Měsíce. V malém dalekohledu či možná i pouhým okem bude pozorovatelné postupné "zhasínání" a "rozsvěcení" Marsu u jasného okraje.

Teď už nezbývá než doufat v příznivé čtvrteční počasí.

Zákryt Marsu Mìsícem zaèátek

 

Zákryt Marsu Mìsícem konec