21.12. 2017

Café Nobel v prosinci: První česká technologická nanodružice ve vesmíru

scheme-1-csPrvní česká technologická nanodružice byla vynesena na oběžnou dráhu 23. června letošního roku v rámci mezinárodní mise QB50. Nanodružice VZLUSAT-1, vyvinutá Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) ve spolupráci s českými komerčními firmami a českými univerzitami, tak krouží kolem Země již více než 130 dní. Dvoukilový drobek na sobě nese miniaturizovaný rentgenový dalekohled, přístroj Fipex pro výzkum atmosféry a kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace. K čemu to všechno je a jaká data nám družice posílá z vesmíru? Nejen odpověď na tuto otázku, ale i celou řadu dalších podrobností o tomto českém projektu prozradí Ing. Vladimír Dániel, Ph.D. z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, a. s. v prosincovém Café Nobel, které se koná ve čtvrtek 21. prosince 2017 od 18:00 v teplickém planetáriu.

MISE NANODRUŽICE

VZLUSAT-1 je první česká technologická nanodružice typu Cubesat určená pro testování nových přístrojů a technologií.

Nanodružice byla vyvíjena ve spolupráci VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.), komerčních firem a univerzit. VZLUSAT-1 má za úkol ověřit dva hlavní technologické experimenty: Miniaturizovaný rentgenový dalekohled a Kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a vědecký experiment QB50 FIPEX.

Nanodružice VZLUSAT-1 má velikost standardního nanosatelitu typu Cubesat velikosti 2U (10x10x20 cm) v okamžiku vystřelení na oběžnou dráhu Země. Nanodružice VZLUSAT-1 je vybavena výklopnými panely a vysouvací rentgenovou optikou, takže se její velikost na orbitě zvětší na 10x10x35 cm. Družice váží 2 kg.

Nanodružice typu CubeSat je progresivní druh malých družic původně určených pro univerzitní projekty studentů. Dnes se tyto nanodružice staví i pro komerční účely nebo jako plnohodnotné výzkumné družice ESA a NASA.

Nanodružice VZLUSAT-1 bude 23. 6. 2017 vynesena z Indie na kruhovou oběžnou dráhu do výšky 500 km v rámci mezinárodní mise QB50 společně s dalšími 50 nanodružicemi stejné velikosti. Předpokládaná životnost na oběžné dráze je několik let.

Na financování vývoje a vypuštění družice se podílí Technologická agentura České republiky v rámci programu Alfa. 

Informace a foto: web http://vzlusat1.cz/cs/aktuality/