08.05. 2023

Výročí kosmonautiky květen 2023

 

 

4. 5. 2003 – Toho dne se vrátil ze své mise k ISS Sojuz TMA-1. Loď odstartovala 30. 10. 2002 a jednalo se o první kyvadlový let k ISS. Princip kyvadlového letu spočívá v tom, že posádka, která přiletí ke stanici, se vrací jinou, již dříve zadokovanou lodí na Zemi. Pravidelně byly v letech 2002 – 2012 připojeny ke stanici dva Sojuzy TMA, sloužily jako záchranné lodě pro posádku stanice. Při návratu Sojuzu TMA 1, jehož posádku tvořili dva Američané a jeden Rus, došlo k přetržení padákového lana a rozbití komunikační antény. Posádka přistála bezpečně, ovšem více než 400 km od plánovaného místa přistání.

 

VK-Kvìten1_nKabina kosmické lodi Sojuz TMA-1. Zdroj: https://mek.kosmo.cz/

 

5. 5. 2018 – Odstartovala na svou cestu k Marsu sonda InSight agentury NASA. Jejím hlavním úkolem bylo měření seismické aktivity planety.

Sonda na Marsu přistála 26. 11. 2018, po odhození tepelného štítu se dostala nad povrch planety a k bezpečnému dosednutí použila brzdící raketové motory. Jednalo se o statickou sondu, tedy lander. Místo přistání bylo vybráno blízko rovníku, tam je zabezpečen nejlepší přísun energie, neboť tu sondě dodávají solární panely. Hlavním cílem InSightu byl průzkum geologie Marsu, která je po dobu 3 miliard let v podstatě neměnná.

K vědeckým zařízením InSightu patří seizmometr, magnetometr a rozličné meteorologické přístroje. Dále je součástí výbavy penetrační jehla, jíž se však nepodařilo uspokojivě zanořit pod povrch planety. Lander ukončil svou činnost na konci roku 2022.

 

VK-Kvìten2_nSonda InSide na Marsu se seizmometrem a penetrační jehlou. Umělecká představa. Zdroj: https://mars.nasa.gov/

 

 9. 5. 2003 – se vydala na svou kosmickou misi japonská sonda Hajabusa. Jejím cílem byla planetka 25143 Itokawa. Hlavním úkolem mise však byly zkoušky nových technologií, určených pro následující výpravy. U sondy byl poprvé v historii zkoušen jako druh pohonu iontový motor. Tento typ motoru využívá iontový paprsek, který sondu výrazně urychlí proti běžně používaným raketovým motorům.

V listopadu 2005 došlo ke dvěma krátkým přistáním na povrchu planetky., při kterých se opravdu podařilo – jak se zjistilo až na Zemi – nabrat nepatrné množství vzorků z povrchu tělesa. 13. 5. 2010 Hajabusa shořela v zemské atmosféře, zatímco návratové pouzdro se vzorky dopadlo na australský kontinent.

VK-Kvìten3_n

Stín sondy Hajabusa nad povrchem Itokawy. Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/

 

14. 5. 1973 – Proběhl poslední start nosné rakety Saturn V při misi nazvané Skylab 1. Jeho hlavním posláním bylo umístění první americké kosmické stanice Skylab na oběžné dráze. Kosmická raketa byla oproti lunárním Saturnům V modifikována. V místech, kde bývala loď Apollo a kryt s lunárním modulem byla nyní umístěna první americká kosmická stanice. Ta byla vynesena ovšem v automatickém režimu, bez posádky na palubě. Na palubě Skylabu nechyběla toaleta, oddělené buňky spacího prostoru, kamery a z astronomického vybavení je třeba zmínit sluneční dalekohled. Po umístění stanice na orbitě bylo zjištěno velké množství závad, jednou z nejpodstatnějších bylo zaseknutí jednoho z hlavních solárních panelů.

 

VK-Kvìten4

Saturn V vynáší na oběžnou dráhu kosmickou stanici Skylab (umělecké ztvárnění). Zdroj: https://www.super-hobby.cz/

 

 15. 5. 1963 – Odstartovala kosmická loď Mercury - Faith7. Astronaut Gordon Cooper uskutečnil s lodí 22 obletů Země, jednalo se o nejdelší a také poslední let v tomto programu.

Kabina lodi byla výrazně vylepšena, přesto však během letu došlo k několika potížím. Docházelo k poruchám termoregulace skafandru, neúspěšný byl i pokus o navázání televizního spojení a v závěru letu musel Cooper přejít na ruční řízení. Přesto se však podařilo snímat Zemi s do té doby nejvyšším rozlišením. Přistání proběhlo po 33 hodinách letu, loď dosedla na hladinu Tichého oceánu, ze které byla jeřábem vyzdvižena na palubu letadlové lodi.

 

VK-Kvìten5_n

Start kosmické lodi Mercury - Faith7. Zdroj: https://owlcation.com/stem/

 

25. 5. 1973 – Byla vypuštěna kosmická loď Skylab 2. Jejím cílem byl let ke kosmické stanici Skylab. Kosmická loď Skylab 2 byla shodná s velitelským a servisním modulem lunárních misí Apollo. Hlavním cílem posádky stanice Skylab bylo její zprovoznění, opravy a oživení přístrojů. Během mise došlo ke dvěma výstupům mimo stanici (EVA), kvůli drobným opravám solárních panelů a výměně filmového materiálu v kamerách. Během pobytu astronauti pořídili tisíce snímků Země a Slunce. Posádka tří astronautů připravila stanici do výtečného a plně funkčního stavu pro následující misi Skylab 3. Návratová kabina přistála 22. 6. 1973 na hladině Tichého oceánu.

 

VK-Kvìten6

Porovnání velikostí raket Saturn V / Skylab a Saturn 1B. Vpravo srovnání stanic Skylab a  Saljut. Zdroj: https://www.bridgemanimages.com

 

 28. 5. 2013  Proběhl start sovětské kosmické lodi Sojuz TMA-09M. Jednalo se o expedici č36, jejímž hlavním cílem byla výměna posádek na ISS. Na stanici se vypravili ruský a italský kosmonaut a americká kosmonautka. Návratový modul přistál na Zemi 11. 11. 2013 s Rusem, Američanem a Japoncem na palubě.

 

VK-Kvìten7_n

 Sojuz TMA-09M při pohledu i ISS. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/

 

 

 Zdroje:

Hvězdářský kalendář 2023

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_TMA-1

https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/soj_tma/so-tma1/index.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/InSight

https://mars.nasa.gov/imgs/insight/timeline/insight_surface_operations.jpg

https://www.stoplusjednicka.cz/triumf-improvizace-druzice-hajabusa-privezla-vzorky-z-planetky

https://www.bridgemanimages.com/en-US/noartistknown/launch-vehicles-usa-diagram-of-saturn-rockets-skylab-launch-vehicles-1973/object/asset/5072106

https://owlcation.com/stem/NASA-Project-Mercury-Gordon-Cooper-and-Faith-7

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soyuz_TMA09M_spacecraft_departs_from_the_ISS_%28c%29.jpg

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mercury-Atlas_9