01.03. 2023

Výročí kosmonautiky březen 2023

Výročí kosmonautiky

 

1. 3. 2013 – Proběhl start zásobovací lodi Dragon (CRS-2) soukromé společnosti SpaceX. Jednalo se o druhý bezpilotní let k ISS, poprvé byl převážen proviant i v nehermetizované části Dragonu. Spojení proběhlo o tři dny později. Po celou dobu byla loď u stanice zajištěna manipulátorem zvaným Kanadská ruka, z lodi byly přeneseny nejen zásoby potravin pro posádku, ale i vědecké experimenty. Dragon při návratu 26. března bezpečně přistál na hladině Tichého oceánu.

VK-bøezen01_nPřiblížení lodi Dragon k ISS pomocí Kanadské ruky. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_CRS-2#/

 

2. 3. 1968 – Odstartovala sovětská kosmická loď Zond 4 k Měsíci. Jednalo se o zkoušku lodi typu Sojuz, předobraz plánovaného Sojuzu LOK, jehož účelem byla doprava sovětských kosmonautů na Měsíc. Ačkoli má sonda pořadové číslo 4, od předchozích tří se značně lišila tvarem i posláním – předchozí Zondy sloužily k výzkumu Venuše. Sondě se podařilo oblétnout Měsíc, při návratu však selhalo navigační zařízení a hrozilo přistání mimo území SSSR, a tak bylo nad africkými břehy 10. března aktivováno autodestrukční zařízení.

VK-bøezen02

Kosmická loď Zond 4. Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/

 

2. 3. 1978 – Odstartovala z kosmodromu Bajkonur sovětská kosmická loď Sojuz 28.  Mise ke stanici Saljut 6 byla i první pilotovanou expedicí v rámci projektu Interkosmos. Tento program byl společným projektem socialistických států na mírové využití kosmu, byl ukončen roku 1990. Členem posádky byl i první a zároveň poslední československý kosmonaut, Vladimír Remek. Ke spojení se stanicí došlo o den později. Remek se po dobu svého pobytu v kosmu, kromě častého vyplňování dotazníků ohledně jeho psychického stavu, věnoval zejména experimentům, kterými jej pověřili specialisté z ČSAV. Návrat posádky 10. března byl zakončen bezpečným přistáním v Kazašské stepi. Původní posádka Saljutu 6, kosmonauti Romaněnko a Grečko, se vrátili na Zemi 16. března v kosmické lodi  Sojuz 27.

VK-bøezen03_n

Posádky Sojuzu 28 a Sojuzu 27 na palubě komické stanice Saljut 6. Zdroj: https://www.kosmonautika.cz/

 

5. 3. 1958 se uskutečnil start americké sondy Explorer 2.  Tento start ovšem nebyl úspěšný, neboť u rakety Juno 1 se nezažehl 4. stupeň, takže sonda neopustila atmosféru Země. Sonda byla vybavena detektorem mikrometeoritů a detektorem kosmického záření.

VK-bøezen04_n

 

Tým tvůrců prvních amerických družic s modelem sondy typu Explorer. Rok 1957. Zdroj: https://www.nasa.gov/

 

9. 3. 2008 – Patnáct let uplyne od startu rakety ESA Ariane 5AR528, jejímž hlavním úkolem bylo dopravit k ISS zásobovací loď ATV-1 Jules Verne. Jednalo se o první takový typ zásobovací lodi, kapacitou převyšující všechny ostatní. Před samotným připojením k Mezinárodní kosmické stanici proběhl dlouhodobý testovací let se zkouškami palubních zařízení. Kosmická loď zadokovala 3. dubna u portu modulu Zvezda, kde vytrvala až do září. Po odpojení Jules Verne řízeně zanikl nad Tichým oceánem.

VK-bøezen05_n

Kosmická zásobovací loď Jules Verne se blíží k ISS. Zdroj: https://www.esa.int/Science_Exploration/

VK-bøezen06_n

Porovnání velikostí zásobovacích lodí Jules Verne, Progress a kosmické lodi Apollo. Zdroj:https://www.esa.int/Enabling_Support/

 

11. 3. 2008 – Toho dne se vypravil raketoplán Endeavour na svůj 21. let v rámci mise STS-123.  Byla to již jeho osmá výprava k ISS. Jednalo se o montážní misi, jejímž hlavním cílem bylo připojit k ISS první část japonské laboratoře Kibó. Ta dosud slouží, má experimentální část, je také využívána jako sklad. Během mise bylo uskutečněno pět výstupů do otevřeného prostoru. Raketoplán přistál zpět na Zemi o dvanáct dní později.

VK-bøezen07_n

 

Výstup do otevřeného prostoru během montáže. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/STS-123#/

 

Dne 12. 3. uplyne 100 let od chvíle, kdy se v americkém New Yersey narodil Waly Schirra.  Byl to jediný astronaut, který byl přítomen na palubě všech tří typů lodí používaných NASA 60. letech 20. století.  V říjnu 1962 vykonal s lodí Sigma7 v rámci mise Mercury-Atlas 8 devítihodinový let na orbitální dráze. Dalším letem do vesmíru byla mise Gemini 6A v prosinci 1965. Tu vykonal spolu s Thomasem Staffordem, jednalo se o skupinový let společně s kosmickou lodí Gemini 7. Poslední Schirrovou výpravou do vesmíru byl let Apolla 7, při které byl velitelem mise. Let proběhl v říjnu 1968, jednalo se o první pilotovaný let nového typu kosmické lodi a zároveň první lidskou výpravu od havárie Apolla 1. Po této misi Schirra odešel do komerčního sektoru. Zemřel v květnu 2007.

VK-bøezen08_n

Posádka Apolla 7, velitel Wally Schirra je uprostřed. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Apollo_7#/

 

17. 3. 1958 – Proběhl první úspěšný start americké sondy Vanguard 1. K prvnímu pokusu vyslat tuto tzv. grapefruitovou družici (přezdívka byla odvozena od její velikosti) došlo v prosinci předchozího roku. Nosná raketa však pár sekund po startu explodovala.Vanguard 1 byl aktivní až do roku 1965, dnes je to nejstarší kosmický odpad, který obíhá kolem Země. V atmosféře by měl shořet asi za 300 let.

VK-bøezen09_n

Montáž družice Vanguard 1. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/

 

 

Dne 18. 3. 2018 byl vypuštěn satelit NASA Explorer 95 (TESS). Jeho hlavním posláním je hledání exoplanet. Předpokládá se, že svou činností katalog exoplanet značně rozšíří. Poslední objev pochází z ledna letošního roku. Je jím planeta typu Země v obyvatelné zóně systému červeného trpaslíka TOI 700.

VK-bøezen10_n

Explorer 95 (TESS). Zdroj: https://kosmonautix.cz/

 

Dne 27. 3. 1968 zahynul první kosmonaut světa Jurij A. Gagarin. Po svém prvním a jediném letu se stal Gagarin celosvětovou celebritou, spolu se slávou se dostavily i osobní problémy a potíže s alkoholismem. Gagarin však měl pořád touhu se do kosmického prostoru vrátit, byl však vybírán pouze do role náhradníka. Totalitní režim nehodlal riskovat ztrátu živoucí ikony. Přesto však měl Gagarin povoleno létat na cvičných stíhacích strojích, březnový let na MiGu-15 UTI stal jemu i jeho kopilotovi osudným.

 

VK-bøezen11_nJ. A. Gagarin. Zdroj: https://www.esa.int/

 

Zdroje:

Hvězdářský kalendář 2023

https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/SpaceX_CRS-2

https://www.idnes.cz/technet/vesmir/proc-na-mesici-nepristali-jako-prvni-rusove-exkluzivni-serial-o-dobyvani-vesmiru.A071022_191313_tec_vesmir_vse

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_28

https://www.kosmonautika.cz/s28text.html

https://www.jpl.nasa.gov/missions/explorer-2

https://cs.wikipedia.org/wiki/STS-123

https://cs.wikipedia.org/wiki/Wally_Schirra

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vanguard_1

https://www-nasa-gov.translate.goog/feature/nasa-s-tess-discovers-planetary-system-s-second-earth-size-world/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc