27.01. 2023

Setkání v první čtvrti: Na kajaku z Alp do Středozemního moře

Koláž

Druhé lednové Setkání v první čtvrti Na kajaku z Alp do Středozemního moře aneb pijete Côtes du Rhône? proběhne 27. 1. od 17:00.

Zdeněk Lyčka splul v letech 2014–2017 na mořském kajaku Labe, Dunaj a Odru. Tím si splnil cíl doplout na kajaku z Česka či bývalého Československa do Severního, Černého a Baltského moře. Na základě jeho cestovatelské trilogie vznikla putovní výstava 60 nejzajímavějších fotografií z těchto „tří řek tří moří“. V roce 2018 se Zdeněk Lyčka vydal do švýcarských Alp, odkud doplul po Rhôně do Středozemního moře. O rok později splul skoro celý Rýn, který protéká šesti evropskými zeměmi – Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Rakouskem, Německem, Francií a Nizozemskem – a ústí do Severního moře. Přednáška zachycuje cestovatelovy bohaté zážitky a fotografie z těchto dvou sportovně náročných i kulturně velmi zajímavých řek.

PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka (1958) vystudoval systémové inženýrství na VŠB v Ostravě a moderní filologii (dánština-angličtina) na FF UK v Praze. V roce 1990 nastoupil na MZV, kde působí dodnes. Byl mj. generálním ředitelem Českých center, ředitelem Českého centra ve Stockholmu a velvyslancem České republiky v Dánsku. Překládá severskou a angloamerickou literaturu, publikuje články a píše knihy. V zimě jezdí na běžkách (přešel mj. grónský ledovec a přešel po stopách čs. legionářů zamrzlý Bajkal), v létě splouvá na mořském kajaku velké evropské řeky (dosud splul Labe, Dunaj, Odru, Rhônu, Rýn a Vislu).