14.12. 2018

Špicberky 1968 - 2018

Ny-Aalesund_summerV roce 1968 se skupině šesti členů horolezeckého oddílu Lokomotivy Teplice podařilo uskutečnit tři roky připravovanou expedici. Začátkem dubna se vydali autem značky Barkas s vlekem přes tehdejší NDR, Švédsko a severní Finsko do přístavu Tromsö v severním Norsku, odsud se přeplavili do Ny Alesundu. Po průzkumu terénu s veslicí se přesunuli na ledovec Kongswegen a poté s nákladem na saních až na horní patro ledovce. Po desetidenním přesunu podnikala expedice ze základního tábora výstupy na okolní dosud nedobyté vrcholy. Cílem expedice bylo též mapování rozlehlého území ledovce, nalezení cesty od počátku ledovce do zátoky na severu ostrova, což bylo zadání od norského polárního ústavu. V náplni expedice byl též geologický průzkum a sběr zkamenělin. Začátkem srpna se expedice vrátila na pobřeží, přeplavili se lodí zpět do Tromsö a vyrazili Barkasem domů. Návrat jim ale zkomplikovaly historické události roku 1968. 

A jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě v současné době? Jaké možnosti mají výzkumníci na České arktické vědecké stanici, kterou před několika lety vybudovali vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity? Kam pokročila vědecká spolupráce za padesát let? 

O tom vám budou vyprávět v Café Nobel dva Tepličáci; horolezec a publicista Gerhard Tschunko a paleoekoložka Alexandra Bernardová. Setkáme se s nimi ve čtvrtek 20. prosince 2018 od 18.00 v přednáškovém sále hvězdárny na Písečném vrchu. Těšíme se na vás!