28.04. 2017

Rekonstrukce hvězdárny

Camera_42Již je veřejným tajemstvím, že z  hvězdárny na Písečném vrchu nezbude kámen na kameni, a to téměř doslova. Původní stavba započatá roku 1957, do které se v rámci akce Z pustili nadšenci z astronomického kroužku teplického muzea, se po více než padesáti letech dočká generální rekonstrukce.

Co nás čeká?

Část budovy mezi dvěma kopulemi bude prakticky celá odstraněna a nahradí ji nová, architektonicky zajímavá stavba, na níž přibude i vyhlídková terasa. Rekonstrukce zahrnuje, kromě výměny střešní a stropní konstrukce a terasy, také novou fasádu objektu včetně zateplení, kompletní výměnu vnitřních instalací a sociálních zařízení, stavební úpravy interiéru, během kterých dojde ke zvýšení kapacity přednáškového sálu přístavbou a nového vnitřního vybavení. Součástí stavby budou rovněž nové přípojky instalací, terénní úpravy kolem objektu, nové venkovní osvětlení, oplocení areálu a vyšší stupeň zabezpečení hvězdárny.

Kdy, kdo a za kolik?

Kdy přesně začneme ještě není úplně jasné; plánovaný začátek stavby je ve 2. čtvrtletí letošního roku. Ostatně právě proto je již nyní hvězdárna pro návštěvníky uzavřena a dalekohledy pečlivě zakryty. Investorem je samozřejmě Ústecký kraj, zřizovatel Severočeské hvězdárny a planetária. Dnes již není tajemstvím, že ve veřejné soutěži vyhrála zakázku za 22,8 miliónu korun (vč. DPH) firma AMP Chomutov, která se zavázala k realizaci rekonstrukce v délce 56 týdnů.

A jak to bude vypadat?

Autorem vítězného návrhu je Ing. Arch. Vladimír Novák z Atelieru AVN, projektovou dokumentaci zpracovala Ing. Arch. Eva Svobodová. Na vizualizaci i vybrané části projektové dokumentace se můžete podívat v galerii a připojených odkazech.