15.12. 2016

Příroda před objektivem aneb Od mikroskopu k dronům

dronPetr Jan Juračka nedávno filmoval se svým dronem v Himálaji, ve výšce 6 334 metrů m n. m., a vytvořil tak nový světový rekord. Ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin bude o fotografování a natáčení přírodovědných dokumentů povídat v rámci Café Nobel na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích. 

Petr Jan Juračka je vědecký pracovník z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se mj. věnuje profesionální fotografii mikrosvěta a vědy. Na svém  kontě má již několik krátkých přírodovědných dokumentů, z nichž hned ten první zvítězil v soutěži NF Neuron o nejlepší popularizační video, což Petra dovedlo k tomu, že má v současné době vlastní popularizační pořad v televizi. Kromě popularizace vědy a vlastního výzkumu na poli hydrobiologie se Petr velmi intenzivně věnuje leteckému filmu pomocí rádiem řízených dronů. V této oblasti se mu letos poštěstilo dosáhnout světového rekordu v létání ve vysoké nadmořské výšce, kdy se mu povedlo bezpěčně odstartovat a přistát s dronem v nadmořské výšce 6334 metrů nad mořem, a to v rámci horolezecké expedice na druhé nejvyšší hoře světa, K2 (Pákistán). Má za sebou více jak 300 veřejných přednášek, včetně TEDx Prague a několika desítek cestovatelských festivalů. Jeho spontánní, místy až živelný projev vás společně s jedinečnými fotkami a videi jistě rychle vtáhne do děje!

Na poslední letošní "přátelské setkání s vědou" vás zvou Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.