07.01. 2023

Pozorování jasné komety C/2022 E3 ZTF

Od začátku roku můžeme na obloze pozorovat poměrně jasnou kometu s označením C/2022 E3 ZTF. Kometa se ke Slunci navrátila z prostoru vnějších hranic sluneční soustavy z tzv. Oortova oblaku na velmi protáhlé dráze. Naposledy ji bylo možné pozorovat v roce 45 000 př. n. l. v období paleolitu, kde se po zemském povrchu procházeli neandrtálci. Objevena byla 3. března loňského roku roboticky naváděným dalekohledem ZTF (Zwicky Transient Facility) umístěného v USA.

Nejblíže ke Slunci bude 12. ledna 2023 ve vzdálenosti zhruba 166 miliónů km (1,11 AU). V nejmenší vzdálenosti vůči Zemi bude za necelé 3 týdny a to 2. února ve vzdálenosti přes 45 miliónů km (0,30 AU) a právě v této době dosáhne na obloze pravděpodobně své nejvyšší jasnosti.

V první polovině ledna bude kometa viditelná již obyčejným triedrem nebo malým hvězdářským dalekohledem v souhvězdí Severní koruny. V ranních hodinách ji můžeme pozorovat nad východním obzorem, ideálně dál od umělého osvětlení města.

V tomto období bude pozorování komety svým jasem rušit Měsíc, který bude dorůstat do úplňku. Ten nastane 7. ledna, takže si na tmavou noc budeme muset asi týden počkat. Kolem 20. ledna bude dle současných odhadů možné kometu pozorovat pouhým okem bez použití dalekohledu jako slabou rozmazanou hvězdu v souhvězdí Draka.

 

Poloha C 2022E3 ZTF StellariumPolohy komety C/2022 E3 ZTF od druhé poloviny ledna do první poloviny března 2023, zdroj: Stellarium

 

Koncem ledna bude nadále zjasňovat a 30. ledna se bude kometa nacházet pouhých 10° od Polárky v souhvězdí Malého medvěda, takže bude snadno dohledatelná i pro méně zkušené pozorovatele noční oblohy. Vzhledem ke své poloze vysoko nad obzorem nebude kometa v tomto období vůbec zapadat pod obzor, stane se tak cirkumpolárním objektem.

C 2022 E3 ZTF a PolárkaÚhlová vzdálenost komety C/2022 E3 ZTF od Polárky 30. ledna 2023, zdroj: Stellarium


Dne 11. února se bude C/2022 E3 ZTF nacházet v těsné blízkosti planety Mars (zhruba 2° od kotoučku planety), který snadno nalezneme jako velmi jasný, načervenalý bod v souhvězdí Býka. V druhé polovině února a začátkem března bude její jasnost pozvolna klesat, takže bez použití alespoň menšího dalekohledu nebo triedru ji pouhým okem na obloze již nespatříme. V první polovině března se budou podmínky pro pozorování stále zhoršovat. V první polovině noci se bude nacházet již nízko nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Eridanu. Vzhledem k její neustále se snižující jasnosti, bude pro vyhledání na obloze nutné použít větší dalekohled.

Svìtelná køivka C 2022 E3 ZTFSvětelná křivka komety C/2022 E3 ZTF v období říjen 2022 až březen 2023, zdroj: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/jasnejsi-kometa-c-2022-e3-ztf.html

 

V odkaze ZDE si můžete vygenerovat aktuální polohu komety ve sluneční soustavě spolu s výškou nad obzorem a azimutem pro snadné vyhledání na obloze (spočítáno pro polohu města Teplice).

V případě příznivého počasí bude pozorování této komety zařazeno do našich pátečních a sobotních večerních pozorování pro veřejnost v lednu od 18h, 19h a 20h a v únoru od 19h a 20h. Přijďte si také prohlédnout kometu v celé kráse v dalekohledu na naší hvězdárně.

 

Příjemné a ničím nerušené pozorování a jasnou oblohu přeje Karel Slavík