31.12. 2015

POUR FÉLICITER 2016

PF2016_5_text4_3_kolektivni


Vážení návštěvníci, kolegové a přátelé! 

K závěru roku tradičně patří i malé ohlédnutí a zhodnocení všech úspěchů či neúspěchů. Rok 2015 byl pro naši organizaci dobrý a plný pozitivních změn. Povedlo se nám zrealizovat celou řadu věcí, které vám i nám zpříjemní pobyt v Severočeské hvězdárně a planetáriu v Teplicích. Dovolte mi ty nejvýznamnější z nich připomenout. 

  • V letošním roce jsme rozšířili otevírací dobu teplické hvězdárny; kromě sobot se konají veřejná pozorování také každý čtvrtek a pátek.
  • Podařila se nám instalace dalekohledu Planewave CDK17 na novou samonaváděcí paralaktickou montáž 10micron v jihovýchodní kopuli. Zrekonstruovali jsme také pozorovatelnu pod jihovýchodní kopulí, ve které konáme naše odborná pozorování.
  • Nainstalovali jsme novou webkameru, kterou provozujeme ve spolupráci s ČHMÚ, a díky které můžete s námi sledovat aktuální stav počasí v Teplicích. 
  • Od Minor Planet Centra obdržela teplická hvězdárna mezinárodní kód K62 - Teplice Observatory, pod kterým publikuje svá pozorování. 
  • A konečně jsme uskutečnili první přesná astrometrická pozorování blízkozemních planetek a komet publikovaná v cirkulářích M.P.E.C. a M.P.C.

A co nás čeká a nemine v novém roce 2016? Jen namátkou se mi vybaví dvě významné události: již brzy se pokusíme zahájit spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a připravujeme instalaci nové severozápadní kopule. O všem vás budeme i nadále co nejpodrobněji informovat, ať již na našich webových či FB stránkách, nebo při osobní návštěvě hvězdárny. Do roku 2016 vám přeji nejen spoustu dalších zajímavých pohledů do vesmíru, ale především pevné zdraví, životní optimismus a patřičný nadhled. Ostatní se pak dostaví samo.  

 

Na další setkání pod hvězdnou oblohou se těší

RNDr. Zdeněk Moravec, Ph.D., ředitel