12.08. 2017

Pozorování Perseid u letiště Teplice

00

Země se každoročně setkává s několika proudy kamínků a jiných úlomků uvolněných převážně z kometárních jader. Celá  řada těchto proudů je dosti nevýrazná a Země se za hodinu potká jen s několika částečkami. Jsou však proudy mnohem zahuštěnější poskytující pro pozorovatele v daném místě zemského povrchu až několik desítek či stovek meteorů za hodinu.  Jedním z takových hlavních meteorických rojů jsou Perseidy poskytující v maximu okolo 150 meteorů za hodinu.

Protože teplická hvězdárna prochází rekonstrukcí, zveme vás k pozorování tohoto letního jevu "pod širák". Sejdeme se u letiště na Nové Vsi, které je dostupné jak MHD, tak i osobním automobilem.

01

 

Křížek označuje místo setkání, kde vám podáme základní informace. Pak už je věcí každého z vás, kde si najdete příjemné pozorovací stanoviště. Pro lepší orientaci osob méně znalých místních poměrů přidáváme odkaz na mapku. Právě zde vás budeme v sobotu 12. a v neděli 13. srpna vždy od 22.00 do 24.00 LSEČ očekávat.

K pozorování meteorů nepotřebujeme dalekohled, jen vlastní oči, čistou oblohu a co nejméně rušivých světel. Dále se může hodit židlička nebo karimatka a deka či spacák, pokud chcete pozorovat nebeské divadlo z pohodlné vertikální polohy. Nezapomeňte na vhodné oblečení a fotografové přibalí k fotoaparátu stativ pro zachycení jasnějšího meteoru.

Závěrem připomínáme, že pozorování má smysl pouze za jasného počasí.