23.05. 2023

Mimořádné uskupení Marsu, Měsíce a Venuše 23. 5. 2023

V úterý 23. května ve večerních hodinách se nad západním obzorem naskytne příležitost pozorovat mimořádné seskupení tří těles: Marsu, Měsíce a Venuše. Uskupení spatříme nízko nad západním obzorem v souhvězdí Blíženců. Mezi obě planety vstoupí srpek dorůstajícího Měsíce, který bude několik stupňů jižně od hvězdy Pollux (β Gem).

Mars na večerní obloze pomalu slábne, kdežto Venuše bude trvale zjasňovat až do června, kdy bude na večerní obloze nejvýše. Sekundovat jim budou dvě nejjasnější hvězdy Blíženců, Castor a již zmíněný Pollux.

Pro zajímavost, hvězda Pollux je tzv. rudým obrem, tedy typ hvězdy v pokročilém stádiu svého hvězdného vývoje. Vzdálený je zhruba 33 světelných let od Země a v souhvězdí Blíženců je nejjasnější hvězdou. Druhou nejjasnější je Castor (α Gem) vzdálený od nás přes 50 světelných let a jedná se o zajímavou vizuální trojhvězdu.

Přijďte k nám na teplickou hvězdárnu, kde v úterý 23. 5. od 22 h do 23 h pořádáme mimořádné pozorování tohoto úkazu pro širokou veřejnost. Našimi dalekohledy budete pozorovat obě planety Mars a Venuši, ale také Měsíc. V případě nepřízně počasí pořádáme náhradní program, kde si představíme obě zmíněné planety a náš Měsíc a ukážeme si, jak vypadá aktuální večerní obloha.

Vstupenky můžete zakoupit online na našem webu zde:

 

Seskupení Mìsíce, Venuše a MarsuSeskupení Venuše, Měsíce a Marsu nad západním obzorem, 23. 5. 2023, 22:15 SELČ

Seskupení Mìsíce, Venuše a Marsu detailDetail seskupení Venuše, Měsíce a Marsu nad západním obzorem, 23. 5. 2023, 22:15 SELČ