Kulová hvězdokupa Messier 3
Fotografie kulové hvězdokupy M 3 v souhvězdí Honících psů. Snímek, který názorně ukazuje optické schopnosti přístroje, pořídil novým dalekohledem 17. února 2015 v brzkých ranních hodinách Zdeněk Moravec.
Messier 3, (také NGC 5272) je kulová hvězdokupa v souhvězdí Honicích psů v severní části hvězdné oblohy, byla objevena Charlesem Messierem dne 3. května 1764,[2] od této doby se stala jednou z nejlépe prozkoumaných kulových hvězdokup. Dalekohledem Charlese Messiera byl refraktor 3.3". Výrazný střed při pozorování (teleskopem 13.1"), obsahuje několik stovek rozlišitelných hvězd (převážně červených obrů) a ještě hustší jádro. V 8" teleskopu jsou v okolním halu rozeznatelné pásy hvězd směřujících do jasného jádra. V kulové hvězdokupě je neobvykle velké množství proměnných hvězd, jejich zkoumání bylo započato v roce 1913 americkým astronomem Solonem Irvigem a nové proměnné hvězdy byly objevovány až do roku 2004.[3] Mnozí amatérští astronomové považují za jednu nejkrásnějších kulových hvězdokup v severní části oblohy, hned po kulové hvězdokupě Messier 13.[4] Messier 3 má zdánlivou hvězdnou velikost velikost 6,2,[1], pouhým okem je viditelná pouze za ideálních podmínek. Leží skoro téměř uprostřed na pomyslné spojnici jasných hvězdy Arcturus a Cor Caroli. Pomocí dalekohledu o průměru objektivu 25 cm lze spatřit jasné jádro kulové hvězdokupy o průměru asi 6 minut.
Kulová hvězdokupa je jednou z největších a nejjasnějších na obloze, a obsahuje asi 500 000 hvězd. Její stáří se odhaduje na 8 miliard let. Nachází se ve vzdálenosti asi 33 900 světelných let od Země. Messier 3 se nachází 31 600 let nad galaktickou rovinou a zhruba 38 800 světelných let od středu Mléčné dráhy.Je v ní známo 274 proměnných hvězd, zdaleka největší počet nalezených kulové hvězdokupě. Z nich 133 jsou proměnné hvězdy typu RR Lyrae.