17.04. 2014

Malé halo 17. 4. 2014

Ve čtvrtek 17. 4. 2014 v odpoledních hodinách bylo na Teplicku pozorovatelné tzv. malé halo. Snímky byly pořízeny v lokalitě Lukov díky upozornění Zdeňka Rusína z Teplic.

male halo1

male halo2

male halo3

male halo4

 

Co je malé halo (22° halo)?


Malé halo je nejčastěji se objevujícím halovým jevem. Má vzhled světlého kola o poloměru 22° kolem středu slunečního disku, které je na vnitřní straně směrem ke Slunci mírně načervenalé. 
 
Kružnice malého hala vzniká lomem paprsků na náhodně orientovaných krystalcích ve tvaru šestibokých sloupků do nichž vnikají boční stěnou, lámou se, procházejí ledem krystalu a při výstupu se opět lámou na další stěně sloupku. Paprsky se přitom odchylují od směru vstupujícího paprsku v závislosti na úhlu dopadu na boční stěnu. 
 
Největší koncentrace vystupujících paprsků se však koncentruje kolem úhlu 22° (tzv. minimální odchylky), ostatní paprsky se odchylují o větší úhel. Proto je kolo malého hala poměrně ostře ohraničené směrem ke Slunci, zatímco vně malého hala světlejší lem postupně přechází do okolí. Tvar malého hala a dalších halových jevů vznikajících na náhodně orientovaných krystalech neovlivňuje výška Slunce nad obzorem. Na stejně orientovaných krystalech vzniká též velké halo. 

Převzato z http://ukazy.astro.cz/halove-jevy.php