20.06. 2022

Léto pod hvězdami

letní_trojúhelník

Máme za sebou letní slunovrat, okamžik, kdy je Slunce nejvýše nad našimi hlavami. Nastal čas prázdnin a dovolených, dlouhých dnů a krátkých nocí. Ač zhruba do půlky července vůbec nenastává úplná tma, tak lze tu a tam na obloze spatřit něco zajímavého.

Pokud nebudete chtít trávit vyloženě romantické chvíle pod hvězdnou oblohou ve dvou, či se na obloze příliš neorientujete, je tu pro Vás teplická hvězdárna a planetárium. Ačkoliv to může znít podivně, tak na hvězdárnu můžete dorazit i ve dne. Během prázdnin od středy do neděle probíhá na hvězdárně pozorování Slunce, vstupy jsou vždy v celou hodinu od 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Večerní pozorování je každý pátek a sobotu od 22 a 23 hodin.

Pozorování oblohy s sebou nese určitá úskalí. Především musí být jasná obloha, aby se vůbec něco pozorovat dalo. Také jsou výrazně menší možnosti, je-li Měsíc v období kolem úplňku, kdy výrazně přesvětluje oblohu a mnoho objektů se ztrácí v měsíční záři. Pokud byste ale chtěli pozorovat především Měsíc, tak doporučujeme období, kdy se blíží do první čtvrti, neboť příliš neoslňuje a jsou na něm dobře viditelné plastičnosti jeho povrchu. Úplněk je z pozorovacího hlediska vyloženě nevhodný. Během léta se nám postupně od východu na oblohu dostanou planety, které můžeme dalekohledem pozorovat, jako více, či méně jasné a velké kotoučky. Zaujmou nás kulové, nebo otevřené hvězdokupy, planetární mlhoviny, nebo také velmi vzdálené galaxie. Zajímavé mohou být i některé dvojhvězdy. Kolem 12. srpna budou viditelné meteory známého roje Perseid.

A co dělat, když nebude jasno? Odpověď je jednoduchá, stačí navštívit teplické planetárium a vybrat si z jeho nabídky pořad, který se vám bude líbit. Otevřeno je každou středu a neděli ve 14, 16 a 19 hodin. Odpolední program je zaměřen zejména pro děti, kdy se promítají pohádky s astronomickou tématikou, večerní pořad je určen zejména odrostlejším divákům. Takže se na Vás všechny budeme v létě moc těšit, přeji všem mnoho jasných a zajímavých nocí.