18.10. 2018

Jádro v Česku: Energetická současnost a budoucnost naší země

lr0_foto01Naše republika provozuje šest jaderných reaktorů na výrobu elektřiny a chce stavět další. Přitom elektřinu exportujeme a sousední Německo reaktory odstavuje. V Česku máme tři výzkumné reaktory, dotované vládou, a přitom stavíme čtvrtý. Má to pro naši zemi smysl?

Jaderný vědec doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ředitel Intercontinental Nuclear Institute, se ve čtvrtek 18. října na teplické hvězdárně pokusí odpovědět na několik zásadních otázek.

Potřebujeme jádro v Česku? Je jádro bezpečné? Je ekonomické? Kdo chce a měl by stavět nový jaderný reaktor v České republice? Máme dost odborníků na provoz, výstavbu a vývoj jaderné energetiky?

Přednáška Radka Škody začne v nově rekonstruovaných prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto: http://www.cvrez.cz/vyzkumna-infrastruktura/vyzkumny-reaktor-lr-0/

 

 

 

 

Škoda RadekDoc. Ing. Radek Škoda, Ph.D.

Fyzik, jaderný vědec

 

Zaměřuje se především na energetiku. Je profesorem na jihoafrické North-West University Potchefstroom, docentem na VUT Brno a Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University v ruském Petrohradě. Byl ředitelem jaderného centra v Texas A&M a získal licence na provozování tří jaderných reaktorů. V současnosti je ředitelem Intercontinental Nuclear Institute.


Zdroj: iHned.cz