27.07. 2018

Mimořádné pozorování: Dva rudé úplňky a nejdelší zatmění století

měsíc  6453_mars-globe-valles-marineris-enhanced-full2

Měsíc a Mars - to jsou dva hlavní aktéři červencových astronomických událostí! V době, kdy budou prázdniny takřka ve své půlce, čeká nás (doufejme) velkolepá nebeská podívaná. Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století bude trvat celou jednu hodinu a 43 minut a k tomu se můžeme těšit na bonus v podobě velké opozice Marsu se Sluncem!

Kolegové z astro.cz k tomu uvádějí:

"Jako třešnička na dortu, činící z tohoto úkazu ještě mimořádnější zážitek, připadá právě na datum úkazu i velká opozice Marsu se Sluncem. Při ní bude Mars dosahovat maximální hvězdné velikosti -2.78 mag. Jen o 4 dny později, 31. července, pak bude rudá planeta od roku 2003 nejblíže k Zemi. Dělit ji od Země bude 0,38496 AU (Astronomické jednotky), tedy 57,59 milionů km. Úhlový průměr Marsu bude činit 24,31", což umožní tuto planetu pozorovat i v malých dalekohledech jako zřetelný kotouček (a ve větších přístrojích na ní budeme moci pozorovat tzv. albedové útvary). Právě při zatmění Měsíce budou obě tělesa na opačné straně oblohy než Slunce, a tudíž velmi blízko sebe. V době úkazu najdeme mimořádně jasný Mars (s výraznou naoranžovělou barvou) jen necelých 6° jižně od zrudlého Měsíce! Poprvé si tak veřejnost bude moci na vlastní oči ověřit nesmyslnost každoroční kachny o "Marsu o velikosti Měsíce", neboť i při tak velkém přiblížení bude rudá planeta stále přibližně 75x úhlově menší jak Měsíc v úplňku."

Dva rudé úplňky si nemůžeme nechat ujít, a tak navzdory stále ještě rekonstruované hvězdárně, dovolujeme si vás pozvat na pozorování v terénu. Naše přenosná technika bude připravena od 21:00 do 0:30 u severozápadního cípu jezera v místě Zalužanského rozcestí, kam se dá pohodlně dojet i autem. Další pozorování se uskuteční na mostecké hvězdárně na Hněvíně a třetí naše stanoviště naleznete v Duchcově v parku v prostoru mezi kostelem ČS církve husitské a břehem Barbory.

Časový rozvrh pozorování

Program akce 21:00 – 0:30
Doba úplného zatmění – 1:43
Nejdelší úplné zatmění v tomto století!
vstup Měsíce do polostínu – 19:15
začátek částečného zatmění – 20:25
východ Měsíce – 21:10
začátek úplného zatmění – 21:30
střed zatmění (1,609) – 22:22
konec úplného zatmění – 23:13
konec částečného zatmění – 00:19
výstup Měsíce z polostínu – 01:29

Poloha pozorovacího stanoviště u jezera Milada

Poloha pozorovacího stanoviště v Duchcově

Hvězdárna dr. Antonína Bečváře v Mostě