25.05. 2021

Café Nobel: Třiadvacetkrát v NASA aneb Co skrývají oceněné snímky?

APOD04-800

Po delší pauze Vás zveme na „přátelské setkání s vědou“ Café Nobel! Uskuteční se v úterý 25. května od 18 hodin v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích.

Do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět více než dvacetkrát, to už je úspěch jen hrstky fotografů z celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. Jeho snímky zachycují nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy pořízené po celém světě, některé vznikly i v Česku a na Slovensku. Co je na oceněných fotografiích k vidění? A čím zaujaly editory výběru Astronomického snímku dne NASA, profesory Roberta Nemiroffa a Jerryho Bonnella?

S přednáškou bude spojena vernisáž výstavy fotografií Petra Horálka.

Bc. Petr Horálek pracoval v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a na Hvězdárně v Úpici, vypomáhal redakci Astronomického informačního serveru České astronomické společnosti Astro.cz, s níž dodnes spolupracuje. Jeho největší vášní je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů – zejména slunečních a měsíčních zatmění, za nimiž cestuje po celém světě. V posledních letech působí jako popularizátor astronomie a astrofotograf „na volné noze“ (https://www.petrhoralek.com) a od roku 2015 je jedním z fotoambasadorů Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile. Často přednáší pro veřejnost a je autorem několika popularizačních publikací.

POZOR! Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování nebo maximálně 90 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena na 50%, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: hap@hapteplice.cz.