19.04. 2018

Bobky z pravěku

Paleontologové zkoumají fosilie, tedy zkameněliny. Ale napadlo vás někdy, co všechno vlastně mohlo zkamenět? No, je toho spousta..

Nevím jak vy, ale já znám především zkamenělé listy, mořské živočichy, trilobity a další pravěká zviřátka či rostlinky. Když se nad tím člověk zamyslí hlouběji, pravděpodobně ho dříve či později napadne, že toho muselo zkamenět daleko víc. Jen si toho možná vedle zkamenělého zviřátka nevšiml.

Koprolith800

Zkamenělé exkrementy poskytují vědcům celou řadu důležitých informací o životě těchto zvířat. A proto mají koprolity, jak se zkamenělé bobky odborně nazývají, velkou spoustu fanoušků z řad paleontologů. Jedním z nich je i kurátor sbírek fosilních obratlovců z Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt, který bude naším váženým hostem v dubnovém Café Nobel.

Pokud by vás zajímalo, co se dá z takového zkamenělého bobku vyčíst o jeho stvořiteli, udělejte si čas ve čtvrtek 19. dubna a přijďte v 18:00 do teplického planetária, kde se přednáška Borise Ekrta uskuteční. Těšíme se na vás!