30.12. 2015

Astrosloupek pro leden 2016

Tak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období, od 22. prosince 2015. Pro nás astronomy je to dobrá zpráva, neboť zimní souhvězdí jsou velmi bohatá, nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí, zda bude něco vidět. A jaké zajímavosti si pro nás následující měsíce roku 2016 připraví?

Nejprve bychom Vás rádi pozvali na obě naše hvězdárny – v Teplicích na Písečný vrch, kde se koná pozorování vždy ve čtvrtek, v pátek a v sobotu a v Mostě na Hněvín, kde je pozorování pro veřejnost vždy v neděli po setmění, samozřejmě pouze za jasného počasí. V průběhu ledna je možné si buď v prvních dvou týdnech, nebo v posledním týdnu ledna, vybrat bezměsíčnou noc pro pozorování hvězd, dvojhvězd, mlhovin, hvězdokup i naší nejbližší galaxie v souhvězdí Andromedy. Anebo můžete přijít na pozorování Měsíce a jeho velmi dobře patrných kráterů od 14. 1. do 24. 1. 2016, kdy bude zároveň úplněk. Samozřejmě vše jen za jasného počasí. Z planet budou bohužel v lednu večer pozorovatelné pouze planety Uran a Neptun, které pouhým okem na obloze neuvidíte. Pracovníci teplické hvězdárny se Vám je však pokusí v případě příznivého počasí ukázat dalekohledem.

Rok 2016 bude bohužel poměrně chudý na zatmění. Dne 16. září 2016 sice uvidíme zatmění Měsíce, ovšem toto bude jen takzvaně polostínové, pouhým okem sotva postřehnutelné. Na zatmění Slunce si dokonce budeme muset počkat pět let, až do 10. června roku 2021.

Ovšem netřeba zoufat, neboť budeme v roce 2016 na našem území svědky jiné velmi vzácné podívané – přechodu planety Merkur přes Slunce. V pondělí 9. května 2016 bude možno prostřednictvím dalekohledů se speciálním filtrem sledovat malý Merkur s úhlovým průměrem pouhých 12", jak po dobu více než sedmi hodin putuje přes sluneční kotouč a vytváří tak vlastně takové miniaturní zatmění. Merkur a SlunceVše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 13 hodin 12 minut SELČ. Samotný vstup před neostrý sluneční okraj potrvá asi 3 minuty a odehraje se nesmírně vysoko nad obzorem prakticky v pravé poledne. Zbytek jedinečné podívané proběhne v odpoledních a večerních hodinách a planeta v podobě malého černého kotoučku se bude sunout před spodní polovinou kotouče naší mateřské hvězdy směrem dolů. Slunce s Merkurem zapadá na našem území jen krátce před koncem úkazu - kdo se za ním vydá za severozápadní hranice České republiky, například do Německa, bude jej moci vidět celý.

Další přechod Merkuru viditelný z našeho území nastane až 11. listopadu 2019 a spatříme z něj jen první polovinu. V celém průběhu nad českým obzorem proběhne až úkaz 13. listopadu 2032.