Astrosloupek pro říjen 2015
Náš pravidelný sloupek si dovolíme začít dobrou zprávou, neboť těch není nikdy dost. Dobrou zprávou je, že letní čas bude končit dne 25. 10. 2015, tedy v noci ze soboty 24. 10. na neděli 25. 10. 2015. Neděle 25. 10. 2015 bude o hodinu delší, protože ve tři hodiny ráno se čas posune zpět na dvě hodiny, čímž se dostaneme na náš starý dobrý známý středoevropský čas (nesprávně označovaný jako „zimní“).
Neodpustíme si však statistickou vsuvku a konstatování, že následující období platnosti středoevropského času bude kratší (jen 154 dní) v porovnání s obdobím platnosti letního, tedy východoevropského času (celých 211 dní). Letní středoevropský (neboli východoevropský) čas, u nás začne platit opět od neděle 27. 3. 2016, jak je uvedeno v příslušném usnesení vlády ČR.
Proč informaci o konci platnosti letního času uvádíme jako „dobrou zprávu“? Protože pro astronomická pozorování je středoevropský čas výhodnější. Soumrak a tma vhodná pro pozorování budou najednou až překvapivě mnohem dříve než jsme byli dosud zvyklí. Slunce bude koncem října zapadat už před 18. hodinou, kdy nastane soumrak. Ale na naší otevírací době se to projeví až v listopadu, nyní se podívejme, co bude zajímavého na večerní obloze v říjnu.
Na obrázku je zákryt hvězdy Aldebaran Měsícem uvnitř krásné otevřené hvězdokupy Hyády v souhvězdí Býka.
Měsíc bude v době úkazu dva dny po úplňku, tedy velmi jasný, ale už nebude vidět jako celý kotouček, bude “ubývat”. Hvězda Aldebaran je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Býka a jednou z nejjasnějších hvězd na obloze. Jedná se o oranžového obra, který je o 70 % hmotnější než naše Slunce a má 44krát větší průměr. K zákrytu Aldebarana Měsícem dojde ve 22.53 hodin v uvedený čtvrtek 29. 10. 2015.
Otevřená hvězdokupa Hyády sama stojí za pozornost, Hyády jsou se svou vzdáleností 151 světelných let od Země naší nejbližší hvězdokupou. Jde o hvězdokupu viditelnou prostým okem, která byla známa již v dávnověku, zmínil ji např. již Homér roku 750 př. n. l. Poprvé byla tato hvězdokupa katalogizována pravděpodobně roku 1654 Giovannim Batistou Hodiernou. Lewis Boss roku 1908 dokázal, že Hyády tvoří spolu s dalšími úhlově vzdálenějšími hvězdami pohybovou hvězdokupu, tj. všechny její hvězdy se pohybují v prostoru stejným směrem.
Říjnové večery a jasné počasí je velmi vhodné pro pozorování těchto úkazů:
-
Od 8. 10. do 11. 10. 2015 ráno na východě seskupení Měsíce, Venuše, Marsu, Jupiteru a Merkuru v blízkosti hvězdy α Leo (Regulus), nejlépe pozorovat pouhým okem nebo triedrem jako seskupení jasných bodů okolo srpku Měsíce.
-
Na večerní obloze v říjnu planeta Saturn v první polovině měsíce večer krátce po západu Slunce velmi nízko nad jihozápadním obzorem.
-
M31 v Andromedě – nejvzdálenější objekt viditelný pouhým okem, nejbližší velká galaxie – je od nás vzdálena asi 2,5 miliónu světelných roků. Pro pozorování jsou nejvýhodnější říjnové večery, kdy není viditelný Měsíc.
-
Pro pozorování Měsíce na našich hvězdárnách jsou nejvhodnější v Mostě večery 18.10. a 25.10., kdy bude veřejnost moci pozorovat Měsíc už po 18 hodině. Na teplické hvězdárně doporučujeme pro pozorování Měsíce večery 18. 10., 19. 10. a 24. – 26. 10. To zároveň znamená, že ostatní večery nebude pozorování rušit svit Měsíce a jsou tak vhodné pro pozorování hvězd, hvězdokup, mlhovin a galaxií.
Večerní pozorování na hvězdárně v Teplicích se konají za jasného počasí každý čtvrtek, pátek a sobotu ve 20 a 21 hodin. Pozorování Slunce v tyto dny se koná od 13 do 15.30 hodin.
Pozorování na hvězdárně v Mostě se konají za jasného počasí každou neděli do 21 hodin s výjimkou mimořádného pozorování, které se koná ve čtvrtek 29. 10. 2015.