01.09. 2015

Astrosloupek pro září 2015

Konec léta a začátek podzimu by mohl být slunečný a jasný, tedy nám dovolte pár slov o tom, co bude zajímavého k vidění na obloze. Hvězdárna v Mostě na Hněvíně je otevřena pro veřejnost pravidelně každou neděli od 14 do 21 hodin. Hvězdárna v Teplicích má pro veřejnost otevřeno každý čtvrtek, pátek a sobotu odpoledne od 13:00 do 16:30 a večer ve 21:00 a 22:00. Výjimkou jsou mimořádné úkazy a v září bude touto výjimkou úplné zatmění Měsíce. Pozorovat oblohu lze ale jen za jasného počasí, při nepříznivém počasí je možné si prohlédnout naše dalekohledy a poslechnout si, co nového je ve vesmíru.

 

V září nás čekají dva zajímavé úkazy, které spolu souvisejí. V noci na pondělí dne 28. 9. 2015 bude mimořádně velký úplněk Měsíce, největší v tomto roce.

uplnky 

Obrázek ukazuje poměr velikosti úplňku Měsíce pro jeho nejvzdálenější pozici na dráze kolem Země, to bylo 5. března 2015. Nejblíže Zemi a tedy největší bude úplněk v pondělí 28. září 2015. Rozdíl je zřetelný, poměr plochy největšího a nejmenšího úplňku činí až 30 %!

 

Zároveň na noc z neděle na pondělí 28. září 2015 připadá úplné zatmění Měsíce. To, že zatmění Měsíce bude o úplňku mimořádné není, protože podle zákonů nebeské mechaniky to ani jindy nastat nemůže. Mimořádné je to, že zatmění nastane právě při perigeu dráhy Měsíce, tedy když bude Měsíc k Zemi nejblíže a my jej uvidíme větší než jindy. Navíc se Měsíc bude při zatmění pohybovat blízko středu stínu Země, zatmění tudíž bude výrazné a zřetelné.

 

Tímto všechny čtenáře zveme na mimořádné pozorování tohoto úkazu v noci z neděle na pondělí 28. září 2015: v Mostě od 2:30 hodin a v Teplicích od 3:00 SELČ (středoevropského letního času). Bude probíhat podle následujícího scénáře:

 

Začátek částečného zatmění 3h 07m SELČ.

Začátek úplného zatmění 4h 11m SELČ.

Konec úplného zatmění 5h 23m SELČ.

Konec částečného zatmění 6h 27m SELČ. 

unnamed

 

A čím bude uvedené mimořádné pozorování zajímavé pro veřejnost?

  • Kotouč Měsíce bude mimořádně velký díky jeho pozici v perigeu Země.

  • Kotouč Měsíce bude během zatmění výrazně zbarven do červena díky tomu, že se Měsíc bude pohybovat blízko středu Zemského stínu

  • Během zatmění, už po 3. hodině ráno bude možno pozorovat planetu Venuši a Jupiter nad východním obzorem.

 

Věříte, že už tu zase máme podzim? Ano, skutečně to utíká. Podzimní rovnodennost nastane v úterý 23. září 2015 v 10 hodin 20 minut SELČ a začne tím astronomický podzim.