17.07. 2015

Astrosloupek pro červenec a srpen 2015

Léto si zpravidla představujeme jako období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá tak dlouho, že vlastně nikdy nemáme úplnou tmu a rovnou zase začne svítat. V astronomii je to ale trochu jiné. V době, kdy začínají letní prázdniny, už máme nejdelší dny za sebou. Po začátku léta dne 21. června, tedy v období kolem letního slunovratu, následuje po sobě 10 stejně dlouhých dnů. Poté však, během července, začne Slunce na obloze pomalu klesat a dny se začnou zkracovat o jednu až dvě minuty denně.

mesice_rsz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fáze Měsíce pro červenec r.2015, úplněk je 2.7 a 31.7.2015

 

V červenci se dočkáme tzv. Modrého měsíce. Pořekadlo „once in a Blue Moon“ (jednou za modrý měsíc) se používá pro označení dvou úplňků v jednom kalendářním měsíci už od roku 1946. Dá se říci, že to americká obdoba našeho rčení: “Jednou za Uherský rok”. A právě tato událost nás letos v červenci čeká. V pátek 31. července v 11.47 nastane druhý červencový úplněk, ten prvý zpestří prázdninovou oblohu už 2. července ve 3.19 ráno.

Letošní červenec začne o maličko později, než obvykle. Noc z úterý 30.6. na středu 1.7. bude totiž o jednu sekundu delší. Protože se naše planeta otáčí kolísavě a postupně zpomaluje, vzniká tím odchylka od přesného času měřeného atomovými hodinami. A tu je nutné dorovnat,

Třicátého června nastane po čase 23:59:59 koordinovaného světového času (UTC) čas 23:59:60; teprve o další vteřinu později bude prvního července 0:00:00. roku 2015. Jelikož je čas ve všech pásmech určen jako rozdíl určitého počtu hodin oproti UTC, přestupná vteřina se přičte na celém světě zároveň; v Česku tedy prvního července ke druhé hodině ranní.

Přestupnou vteřinu (leap second) vyhlašuje mezinárodní úřad IERS sídlící v Paříži, a to zpravidla půl roku předem, jestliže zjistil potřebu srovnat atomový čas s otáčením Země; to se postupně zpomaluje, ale ne zcela pravidelně. Tentokrát ji vyhlásil po třech letech.

Co je bezvýznamné pro člověka, nebo pro ta zařízení, která čas jen zobrazují a měla by se bez potíží srovnat, to může mít nepředvídané důsledky především pro internetové servery, jestliže programátoři serverového softwaru opomněli ošetřit možnost, že software při nějaké operaci obdrží takto neobvyklý časový údaj, nebo že si server nesrovná čas v pravý okamžik a chvíli poběží o vteřinu mimo.

Srpen je mezi milovníky oblohy znám jako měsíc „padajících hvězd“. Ve skutečnosti se nejedná o hvězdy, ale o drobné meteority, které při průletu atmosférou díky své vysoké rychlosti (velikost není důležitá) vytváří nápadné světelné stopy, někdy dokonce i zvukové efekty.

Ve středu 13.8.2015 ráno v 8 hodin nastane maximum meteorického roje Perseid. Jedná se o známý meteorický roj Perseid, který bude nejaktivnější kolem 12/13. srpna. Hodinová frekvence tohoto roje dosáhne až 90 meteoritů za hodinu. Pozorování tentokrát nebude rušit svit Měsíce.

Uvedené zajímavosti lze, pozorovat i volným okem bez dalekohledu, třeba během své dovolené a to i v případě, že to bude dovolená v dalekých krajích (zejména meteorické roje nejsou pro pozorování dalekohledem vhodné).

Všem čtenářům přejeme hezkou dovolenou s úchvatnými astronomickými úkazy nad hlavou.