23.03. 2015

Astrosloupek pro duben 2015

V neděli 29.března se vrátil letní čas. Pro nás astronomy to znamená, že tma bude přicházet později a podmínky pro pozorování se nám tím poněkud zhorší.

Na večerní obloze září dvě výrazné planety - Venuše a Jupiter. Nad západem je výrazně světlý bod planety Venuše, lidově známé jako Večernice. Ta nás bude provázet celé jarní období. Je to planeta velká jako Země, stejně jako Země má hustou atmosféru, která dobře odráží sluneční světlo, a proto ji vidíme tak jasnou. Její svit je zejména působivý za tmavých bezměsíčných nocí, tzn. asi tak od 10 do 20. dubna.

Druhým velmi jasným bodem je planeta Jupiter, největší z planet sluneční soustavy. Nad obzorem je už při soumraku, tedy po 20. hodině letního času, a viditelná je skoro po celou noc.

 

astrosloupek2015-01-a

 

Obrázek pro 20 hodin dne 21. 4. 2015 ukazuje nízko na západním obzorem planetu Mars, souhvězdí Býka a vlevo od něj nejjasnější hvězdu celé oblohy, Sírius ze souhvězdí Velkého psa. Vysoko nad jihozápadním obzorem je planeta Jupiter. Obrázek ukazuje velmi zajímavé seskupení Měsíce, Venuše a hvězdokup (Plejády a Hyády) souhvězdí Býka, včetně nejjasnější hvězdy souhvězdí Býka, Aldebaran.

S troškou nadsázky by se dalo říci, že je to večerní „rozloučení“ na hvězdy bohaté zimní oblohy a nástup jara a jarní oblohy, která je na hvězdy nepoměrně „chudší“. Ale to je zase jiný příběh.

 

Zajímavosti ze zápisníku astronoma:

  • Dne 1.4.2015 bude Měsíc v takzvaném odzemí, neboli nejvzdálenějším bodu své oběžné dráhy od středu Země. V tento den se Měsíc bude nacházet 406 033 kilometrů od středu země.

  • Dne 19.4.2015 Měsíc v konjunkci s Merkurem (Měsíc 4,0° jižně; za příznivých podmínek pozorovatelný srpek Měsíce v blízkosti Merkuru a Marsu v červáncích velmi nízko nad západním obzorem). Z hvězdárny ale nepozorovatelné.

  • Dne 21.4.2015 Měsíc v konjunkci s Aldebaranem (Měsíc 0,33° severně; těsná konjunkce Aldebaranu a Měsíce pozorovatelná za soumraku nad západním obzorem)

  • Na dny 5. a 6.4.2015 připadají velikonoce. Podle církevního pravidla připadají velikonoce na první pondělí po prvním jarním úplňku. Tedy pro letošek jaro začíná 20. března, první jarní úplněk je 4. dubna, proto pondělí Velikonoční může být už 6. dubna.

 

Obloha duben 2015

Obloha 15.4.2015 ve 21:30 SELČ
Zdroj: stellarium.org 

Přijměte naše srdečné pozvání k pozorování, nezapomeňte však, že podmínkou pozorování je jasná obloha! :)