31.01. 2015

Astrosloupek pro únor 2015

Měsíc únor je z astronomického pohledu velmi zajímavý, večerní oblohu bude zdobit kometa Lovejoy v zenitu, Večernice (planeta Venuše) a planeta Mars budou dominantou na západě, planeta Jupiter na východě.

Mrazivé a zároveň bezměsíčné večery nabízí pohled na velmi bohatá zimní souhvězdí. Kombinace mrazu a jasné oblohy je pro astronomická pozorování přímo ideální, neboť vzduch je při takovémto počasí klidný a obraz v dalekohledu mimořádně ostrý a stále je ještě hodně brzo, tedy okolo 17 hodiny tma. Večerní obloze dominuje souhvězdí Orion (v dolní části obrázku uprostřed), které nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí zda bude něco vidět.

astrosloupek2015-01

 

Nad souhvězdím Orion vpravo je zvýrazněna kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), která ale není novou kometou z Oortova oblaku. U Slunce již jistě několikrát byla a všechny své průlety kolem naší mateřské hvězdy přežila. Proto ji můžeme pozorovat i v tomto jejím návratu, a to jako jasnou vlasatici na hraně viditelnosti pouhým okem. Když byla kometa 17. srpna letošního roku objevena, jen málokdo by se odvážil tvrdit, že kometa dosáhne viditelnosti pouhým okem. Nicméně právě díky tomu, že kometa je už starším tělesem, začala rapidně zjasňovat a překonávat veškeré předpoklady. Očekávané maximum jasnosti tedy stále více zvýhodňovalo lepší pozorovatelnost menšími přístroji a v polovině listopadu jsme se mohli dohadovat, zda-li kometa dosáhne i viditelnosti pouhým okem. Už o necelý měsíc později však kometa rázně odmítla veškeré spekulace a prolomila viditelnost pouhým okem, zatím ovšem jenom z velmi tmavých oblastí. Všechno tohle ale mělo pro nás, obyvatele severní polokoule, jednu obrovskou nevýhodu. Kometa totiž od nás zatím nebyla doposud vůbec pozorovatelná! To se ale právě v těchto dnech začíná měnit a kometa vystoupala z jižní oblohy až k zenitu, tedy místu oblohy přímo nad naší hlavou.

astrosloupek2015-01-aPři jasném počasí, když bude rušit svit Měsíce jen málo, lze očekávat pozorování na hranici viditelnosti pouhým okem. S jistotou ale kometu uvidíte v našich dalekohledech na hvězdárnách v Teplicích i v Mostě.

Těsně po západu Slunce (po 17 hodině) bude západnímu obzoru vévodit dvojice planet, planeta Venuše jako Večernice a nad ní červeně zbarvený kotouček planety Mars. Na východě pak uvidíme největší planetu Sluneční soustavy Jupiter.

Planety a samozřejmě kometu Lovejoy je možné za jasného počasí pozorovat na hvězdárně na Písečném vrchu od čtvrtka do soboty, nebo na hvězdárně Most každou neděli.