05.12. 2014

Astrosloupek pro leden 2015

Tak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období od 22.prosince 2014. Pro nás astronomy je to dobrá zpráva, neboť zimní souhvězdí jsou velmi bohatá, nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí, zda bude něco vidět. A jaké zajímavosti si pro nás následující měsíce roku 2015 připraví?

 

Nejprve bychom Vás rádi pozvali na hvězdárnu na Písečném vrchu v Teplicích nebo na Hněvíně v Mostě. Pozorování je vždy po setmění, samozřejmě pouze za jasného počasí. V průběhu ledna budou dominantou večerní oblohy planety Mars a hlavně Venuše. Je to večer nepřehlédnutelný jasný bod nad jihozápadním obzorem, který nás překvapí svojí jasností. Planeta Venuše opravdu jasností svůj lidový název Večernice nezapře.

První mimořádné pozorování zdánlivého přiblížení Merkura a Venuše na večerní obloze v neděli dne 11.1.2015 v souhvězdí Kozoroha (Capricornus) bude velmi zajímavé a proto širokou veřejnost zveme na jakési novoroční pozorování na hvězdárně na Hněvíně v Mostě od 16 hodin.

 Publikace2

Pokud se povede počasí, bude to podívaná velmi zajímavá, vedle sebe uvidíme dva „srpečky“. 

Prvním a větším srpkem bude Večernice, planeta Venuše. Ta je stejně jako Měsíc také vidět díky slunečnímu světlu odraženému od jejího povrchu. Venuše je na své oběžné dráze blíž Slunci než Země, proto se na ni díváme jakoby zezadu a ze strany a uvidíme z ní tak jen neúplný srpek. Pouhým okem se nám sice bude jevit jako ona známá Večernice, ale v dalekohledu již bude možno její srpeček spatřit.