Astrosloupek na září 2017
Září se v našich myslích projevuje především stálým počasím, hlavně v jeho závěru, kdy začíná období babího léta. Leč září není vždy počasím stabilní. Může překvapit v různých směrech. Nahlédněme do historických pramenů a roku 1785: „Ten rok byl mokrý, studený, a proto neúrodný. 11. dubna zmrzl u Poličky kočí i s koněm, žně začínaly na Poličsku až v polovině září. Na den sv. Václava (28. IX.) zima byla tuhá, odpoledne pak studený déšť se sněhem padal a na sv. Michala (29. IX.) napadl nový sníh. Potom začalo krásné babí léto, bez mrazu a větru, lidé orali bez kabátů, bylo teplo téměř jako ve žních…“ A pak že to tu ještě nebylo…
Podzim začíná z hlediska astronomického 22. 9. ve 22 hodin 1 minutu LSEČ, kdy slunce vstupuje do znamení Vah.
Západní večerní obzor je spíše ohlédnutím za odcházejícím hvězdným létem. Nízko u jihozápadního obzoru ještě zahlédneme planetu Saturn. Výše nad západním obzorem uvidíme jasně oranžového Arctura v souhvězdí Pastevce (Bootes), Herkula sousedícího západně se Severní Korunou (Corona Borealis) a východně s Lyrou. V této části oblohy se skrývají i pro menší dalekohledy skvosty oblohy, a to v podobě kulových hvězdokup (jedna z nejhezčích je v souhvězdí Herkula s označením M 13), či planetárních mlhovin (například prstencová v Lyře M 57 nebo M 27 v Lištičce (Vulpecula)).
Stav nad západním obzorem nám přiblíží mapka vlevo:
Pohled nad západní obzor ve 22.00 LSEČ 15. 9.
Vysoko nad jižním obzorem uvidíme Labuť a Orla (Aquila), ale i méně nápadný Šíp (Sagitta) či malého, ale kompaktního Delfína. Nevysoko nad obzorem se vznáší souhvězdí Kozoroha (Capricornus) a těsně u obzoru můžeme nalézt souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus) s jasnou hvězdou Fomalhaut (na mapce v souhvězdí označena řeckou alfou). U této poměrně mladé a blízké hvězdy byl nalezen prachový protoplanetární disk a planeta a to přímým zobrazením. Poněkud více se dočtete zde.
Stav nad jižním obzorem upřesňuje mapka vpravo:
Pohled nad jižní obzor ve 22,00 LSEČ 15. 9.
Východní obzor je v tuto dobu plně obsazen podzimními souhvězdími. Naši orientaci bychom mohli začít od Cassiopei tvořené pěticí jasných hvězd uspořádaných do písmene W. Pod ní se nacházejí jako linka mírně prohnutá tři jasné hvězdy souhvězdí Andromedy. Na ní zprava plynule navazuje okřídlený kůň Pegas, jehož tělo je tvořeno čtyřmi hvězdami, jedna je mu propůjčena Andromedou. Tyto hvězdy tvoří výrazný čtyřúhelník nazývaný Pegasův čtverec. Nalevo od Andromedy je jasný Algol v souhvězdí Persea (označený na mapce řeckým písmenem beta). Uspořádání této sedmice hvězd připomíná přerostlý Velký vůz. Pod Andromedinýma nohama uvidíme souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum) a Skopce (Aries). Západním směrem, tj. z našeho pohledu doleva, uvidíme Ryby (Pisces) a Vodnáře (Aquarius). Tam jsou také planety Uran a Neptun. Urana můžeme zahlédnout za ideálního počasí coby sotva tušitelnou tečku, ke spatření Neptuna je již zapotřebí dalekohledu.
Nad prostřední hvězdou Andromedy (označená na mapce písmenem beta) se nachází mlhavý obláček – galaxie – viditelný za lepšího počasí i bez dalekohledu. Jedná se o nejvzdálenější objekt, který můžeme bez dalekohledu spatřit. Vzdálenost se odhaduje na 2 miliony světelných let. Více o této galaxii, a nejen o ní, si můžete přečíst třeba zde nebo tady.
Stav nad tímto obzorem upřesňuje mapka:
Pohled nad východní obzor ve 22,00 LSEČ 15. 9.
Na ranní obloze je stále vidět Venuše coby Jitřenka. K ní se přidá ve druhé polovině měsíce Merkur a Mars. 18. 9. ráno se v jejich společnosti bude pohybovat uzoulinkatý srpek Měsíce. Toto seskupení jasných těles se může pro mnohé stát krásnou nebeskou podívanou. Stav na ranní obloze upřesňuje mapka:
Pohled nad východní obzor 18. 9. v 5h 30m LSEČ.
Měsíc bude 6. 9. v úplňku, 13. 9. v poslední čtvrti, 20. 9. dosáhne novu a 28. 9. první čtvrti.
Nastává podzim a na jeho počátku se těšíme ještě na babí léto. Josef Jungmann zaznamenal výklad tohoto pojmu patřící do oblasti lidové astronomie. Prý za to může otevřená hvězdokupa v souhvězdí Býka zvaná Plejády, která je však známá u nás také pod pojmem Kuřátka. Jsou však oblasti nazývající je Baby: „… že toho času panují, proto i babí léto.“ Kuřátka, Baby či Plejády začínají vycházet již před 22. hodinou a najdeme je pod Perseem či východně od Skopce (Aries).
Teplická hvězdárna je z důvodu rekonstrukce uzavřena. Můžete však navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 k nám můžetepřijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.
Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude otevřena každou sobotu a neděli. Můžete zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na v dnešní době již ojedinělé paralaktické montáži.
Co by vás mohlo zajímat:
Pro nejvýkonnější dalekohledy a přístroje hvězdy přestávají být jen body, ale malé kotoučky: http://www.astro.cz/clanky/hvezdy/nejdetailnejsi-snimek-povrchu-hvezdy-a-jeji-atmosfery.html?utm_source=news&utm_medium=rss&utm_campaign=clanky
Supermasivní černá díra v centru naší galaxie a testování teorie relativity:http://www.astro.cz/clanky/vzdaleny-vesmir/znamky-relativistickych-efektu-v-pohybu-hvezd-okolo-supermasivni-cerne-diry-v-centru-galaxie.html?utm_source=news&utm_medium=rss&utm_campaign=clanky
Úvodní citace a o Plejádách: Zdeněk Vašků – Velký pranostikon, Academia Praha 2002
Mapky: Program Cartes du Ciel.
S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.