02.09. 2014

Astronomický sloupek pro září 2014

Konec léta by měl být podle předpovědi slunečný a jasný, tedy pár slov co bude k vidění zajímavého na obloze. Hvězdárna v Teplicích na Písečném vrchu je pro veřejnost otevřena každou sobotu od 13.00 do 22.00, hvězdárna v Mostě na Hněvíně je otevřena pravidelně každou neděli od 14 do 21 hodin. Za každého počasí je možné vidět vybavení a slyšet co nového ve vesmíru, ale pozorovat lze jen za jasného počasí. A právě jasné počasí by mělo být, tedy nejdříve upozorňujeme na možnost pozorování Slunce. Slunce se už jakoby „probralo“ ze svého spánku, astronomicky řečeno, dostává se do zvýšené aktivity.

slunceCyklus slunečních skvrn je cyklus jedenáctileté aktivity Slunce objevený roku 1843 německým hvězdářem Heinrichem Schwabem. Roku 1849 byl položen základ pozorování počtu slunečních skvrn pozorovaných na naší nejbližší hvězdě. Cyklus je také spojen s otočením sluneční magnetické polarity. Sluneční cyklus není přesně 11 let dlouhý; již se také vyskytl 9 letý cyklus či 14 let trvající cyklus. Poslední velmi výrazné maximum bylo mimochodem v listopadu r.1989.

Pro veřejnost je toto období zajímavé tím, že našimi speciálními filtry je možno pozorovat sluneční protuberance (výtrysky z okraje Slunečního kotouče) a skvrny (zde na obrázku ta jasná místa), které jsou vlastně také projevem protuberancí, akorát, že se na ně díváme jakoby shora.

 

Druhou zajímavostí je pozvánka na večerní pozorování zajímavého seskupení. V neděli dne 28.9.2014 po 19 hodině bude pozorovatelný Měsíc jako úzký srpek (velmi vhodný k pozorování), planeta Mars a zároveň bude pozorovatelná planeta Saturn se svým krásným prstencem, nízko nad západním obzorem jak ukazuje obrázek. To krásné a působivé seskupení budeme moci pozorovat v souhvězdí Vah.

souhvezdi

Na obrázku Měsíc, planeta Mars a Saturn v souhvězdí Vah nad západním obzorem 28. září 2014. 

Věříte, že už tu zase máme podzim? Ano, skutečně to utíká. Podzim začíná v úterý 23. září 2014 ve 3 hodiny 28 minut našeho letního času.