31.08. 2018

Astrosloupek na září 2018

Se zářím přichází podzim a s ním i babí léto, které je jakousi meteorologickou stálicí ukazující se od poslední dekády září do konce druhé třetiny října. Ale jsou i roky, kdy babí léto nepřijde. Jako například roku 824: „Na den sv. Maurice (22. IX.) sníh veliký spadl, kterýž trval 29 nedělí, nebo zima velmi tuhá a příkrá byla, takže mnoho dobytka i lidí zimou pomřelo.“

Zda babí léto letos nastane či nikoli, zatím není jisté. Ale zcela určitě nastane podzimní rovnodennost, kdy Slunce23. 9. ve 3h 54m SELČ vstoupí do znamení Vah.

Večer nízko nad západním obzorem v první polovině měsíce ještě zahlédneme jasnou Venuši coby Večernici. Po setmění nad severozápadem zahlédneme Velký vůz s Velkou medvědicí (Ursa Major), nad ní Draka, jehož tělo se táhne kolem Malého medvěda (Ursa Minor, Malý vůz) až k Herkulovi, kde leží jeho hlava.

V souhvězdí Herkula již bez dalekohledu zahlédneme mlhavou skvrnku jedné z nejhezčích kulových hvězdokup. Tato je známá pod označení M 13. Je vzdálená okolo 22 000 světelných let. Z této vzdálenosti vnímáme její průměr pod úhlem 20 obloukových minut, což jsou 2/3 úhlového rozměru měsíčního úplňku. Skutečný průměr je okolo 145 světelných let. Počet hvězd v ní se odhaduje na půl milionu s celkovou hmotností šest set tisíc sluncí. K této hvězdokupě byl v roce 1974 vyslán radiový signál z tehdy největšího radioteleskopu světa se zprávou o nás.

Nad jihozápadem až západojihozápadem uvidíme Jupitera, který se chystá zmizet za obzorem. Jeho viditelnost v září prakticky končí, budeme ho moci ještě vidět počátkem října a poté se dostane na oblohu denní. Spatřit ho budeme moci až koncem roku, kdy se vynoří na ranní obloze.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

září_01

Pohled nad západní obzor ve 21.00 SELČ 15. 9.

U jižního obzoru uvidíme Saturna a Marse. Saturn se pohybuje v souhvězdí Střelce (Sagittarius), jehož hlavní část vyskládaná z jasnějších hvězd nám může připomínat čajovou konvici. Vysoko nad nimi můžeme vyhledat souhvězdí Labutě (Cygnus), Lyry a Orla (Aquila).

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor. 

září_02

Pohled nad jižní obzor ve 21.00 SELČ 15. 9.

Pohled nad východní nám odhalí značnou část souhvězdí nadcházejícího podzimu. Předěl mezi hvězdným létem a podzimem na obloze fyzicky nenajdeme, protože se jedná jen o naši domluvu. Jedná se o to, kdy která souhvězdí jsou dobře viditelná ve 22 hodin uprostřed toho či onoho ročního období. Na podzimní části hvězdné oblohy dominuje souhvězdí Pegase a Andromedy.

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

září_03

Pohled nad východní obzor ve 21.00 SELČ 15. 9.

Koncem noci nad východním obzorem už uvidíme typická zimní souhvězdí. Jim vládne co do jasnosti hvězd i nezaměnitelnosti v jejich rozložení souhvězdí Oriona. Orionův opasek tvoří tři hvězdy. Prodloužením jejich spojnice západním směrem dorazíme do souhvězdí Býka (Taurus), východním směrem do souhvězdí Velkého psa (Canis Major).

Pohled na ranní oblohu upřesňuje mapka.

září_04

Pohled nad východní obzor 15. 9. ve 5.00 SELČ

Počátkem měsíce se na již celkem rozetmělé obloze objeví planeta Merkur. K jejímu vyhledání je dobré mít nejen malý dalekohled, ale i dobře se seznámit s obzorem nad kterým bude vycházet a pohybovat se.

Pohled na ranní oblohu upřesňuje mapka.

září_05

Pohled nad východní obzor 1. 9. ve 5.00 SELČ

Pokud si vyrazíme hledat Merkura někam mimo město s dalekohledem v ruce, zkusme se podívat na kometu 21P/Giacobini-Zinner. Její jasnost bude po celé září v dosahu turistických dalekohledů. Přiložená mapka by mohla pomoci s jejím vyhledáním.

září_06

Měsíc bude v poslední čtvrti 3. 9., v novu 9. 9., v první čtvrti 17. 9., úplňku dosáhne 25. 9.

Po téměř roční přestávce bude znovu otevřena teplická hvězdárna na Písečném vrchu! Pravidelný program odstartuje pozorování Slunce 20. září ve 13.00!

Můžete však navštívit i teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 můžete k nám přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která vás doprovodí až mezi hvězdy.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude pro veřejnost otevřena každou sobotu a neděli.

 

Co by vás dále mohlo zajímat:

Je to až neuvěřitelné, ale i takovouto maličkost se již daří měřit: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/slunce-periodicky-meni-svoji-velikost.html

Další krůček k lepšímu pochopení ranného vesmíru byl učiněn: https://www.astro.cz/clanky/vzdaleny-vesmir/rozpinani-vesmiru-zmereno-s-doposud-nejvetsi-presnosti.html

Letošní Perseidy jsou sice už jen vzpomínkou, nicméně fotogalerie ji připomene: https://www.astro.cz/clanky/multimedia/fotogalerie-perseidy-2018.html

 

Úvodní citace: Zdeněk Vašků: Velký pranostikon, Academia 1998.

Mapky: Program Cartes du Ciel.

 

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.