01.09. 2016

Astrosloupek pro září 2016

Na večerní obloze uvidíme nejjasnější planety pozemské oblohy. Nad jihozápadním obzorem Saturna s Marsem ve společnosti červené hvězdy Antares, nejjasnější hvězdy souhvězdí Štíra. Velmi jasná Venuše se v průběhu září bude pozvolna přesouvat z denní na večerní oblohu. Koncem měsíce ji již snadno zahlédneme krátce po západu Slunce nad západním obzorem coby jasnou zářící tečku. Viditelnost Venuše se bude postupně zlepšovat, závěrem roku bude ozdobou večerní oblohy, v lidovém pojetí Večernicí.

Koncem měsíce ráno budeme moci vidět Merkura nad obzorem východním, kde setrvá až do poloviny října.

Planety Uran a Neptun jsou sice viditelné celou noc, ale k jejich spatření musíme použít dalekohled.

Měsíc na své pouti kolem Země se postupně přiblíží k jasným planetám a hvězdám, vytvoří s nimi fotogenickou podívanou nejen pro obdivovatele hvězdné oblohy. Jedno z nejhezčích přiblížení nás čeká ve čtvrtek večer 8. září, kdy vytvoří malebné seskupení s Antarem, Marsem a Saturnem. V té době bude krátce před první čtvrtí (nastává 9. 9.). Situaci na obloze v danou chvíli upřesňují mapky.

 

konjukce 01 náhledPohled nad jihozápadní obzor 40 minut po západu Slunce. Podaří se zahlédnout i Venuši těsně u západního obzoru? Součástí souhvězdí Ursa Maior je sedmice hvězd Velkého vozu.

 

 

 

 

 

konjukce 02 náhledPro lepší orientaci v seskupení planet a Měsíce přikládáme detailnější mapku oblasti. 

 

 

 

 

 

  

Mimořádné pozorování seskupení Měsíce, Saturnu, Marsu a Antara

ve čtvrtek 8. 9. 2016 od 19 do 21 hodin za jasného počasí na hvězdárně Most – Hněvín.


Dojde dokonce i k zákrytu Neptuna Měsícem (15. 9. vstup Neptuna za měsíční okraj okolo 21h 18m). Jedná se sice o zřídkavý úkaz, ale rychlost průběhu prakticky vylučuje hromadnou podívanou.

Mnohem zajímavější by se mohlo stát polostínové zatmění Měsíce, které bude u nás viditelné kromě počáteční a nevýrazné části v celém svém průběhu. Obecně se dá říci, že polostínová zatmění bývají nevýrazná a mnohdy i těžko postřehnutelná. Toto by mohlo být výjimkou, protože měsíční kotouč se těsně přiblíží k okraji plného zemského stínu a část Měsíce by mohla výrazněji potemnět. Vše záleží na stavu zemské atmosféry, nechme se překvapit. Graficky znázorněný postup Měsíce zemským polostínem:

zatmění Měsíce náhledMimořádné pozorování polostínového zatmění Měsíce 

16. 9. 2016 od 20.00 hodin na teplické hvězdárně!

Divácky zajímavým pohledem může být také těsné přiblížení Měsíce k nejjasnější hvězdě souhvězdí Býka – Aldebaranu. Ve středu 21. 9. okolo půlnoci projde Měsíc jižně nedaleko něj.   

Hvězdná obloha pro dalekohledy skýtá mnohé zajímavé objekty a děje. Abychom je mohli spatřit, musí být jasná obloha. To mějme na paměti, než se vydáme na hvězdárnu za pozorováním. Sebevětší dalekohled je nám k ničemu, je-li zataženo. Také úplňkový Měsíc a zákal v ovzduší negativně ovlivňují možnosti pozorování.

Teplickou hvězdárnu můžete v září navštívit každý čtvrtek, pátek či sobotu od 13,00 do 16,30 a podívat se, co se děje na Slunci, večer od 21,00 a 22,00 na podívání se nejen na planety, ale i na hvězdokupy, mlhoviny či galaxie. Pozorování je doprovázeno odborným výkladem.

Mosteckou hvězdárnu na Hněvíně můžete v září navštívit každou neděli od 13,00 do 21,00 a zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na v dnešní době již ojedinělé paralaktické montáži.

Také můžete navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli v 14,00 můžete k nám přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.

Přijďte nás navštívit na teplickou hvězdárnu v rámci Evropské noci vědců v pátek 30. 9. 2016 mezi 16 hodinou a půlnocí. Čeká vás bohatý program se vstupem zdarma.

Café Nobel se tradičně koná na teplické hvězdárně. Nejbližší proběhne 15. září od 18.00 hodin. Jmenuje se Jak se neztratit cestou do práce: 6 616 km do Národního parku Niokolo Koba v Senegalu a našimi hosty bude Ing. Pavla Jůnková Vymyslická a Mgr. Tomáš Jůnek.

Co by vás mohlo zajímat:

Se zatměním Měsíce a nejen s ním je spojena fotografická soutěž. Blíže:

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/radi-fotite-hleda-se-nejnapaditejsi-snimek-mesice.html

V obyvatelné zóně u nejbližší sousední hvězdy byla objevena planeta:

http://www.astro.cz/clanky/exoplanety/v-obyvatelne-zone-u-nejblizsi-sousedni-hvezdy-byla-objevena-planeta.html?utm_source=news&utm_medium=rss&utm_campaign=clanky

Kresba Humboltova moře dokumentuje pracnost vytváření map v dřívějších dobách:

http://mesicni.blogspot.cz/2016/08/humboldtovo-more.html

Zdroje:

Zatmění Měsíce:

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/LEplot/LEplot2001/LE2016Sep16N.pdf

Mapky:

Program Cartes du Ciel