09.01. 2014

Astronomický sloupek pro únor 2014

unor 2014.JPGMěsíc únor je z astronomického pohledu celkem zajímavý, i když poměrně dost mrazivý. Má to však i své výhody, na které bychom vás rádi upozornili.

Mrazivé a zároveň bezměsíčné večery nabízí pohled na velmi bohatá zimní souhvězdí. Kombinace mrazu a jasné oblohy je pro astronomická pozorování přímo ideální, neboť vzduch je při takovémto počasí klidný a obraz v dalekohledu mimořádně ostrý. Večerní obloze dominuje souhvězdí Orion, které nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí zda bude něco vidět.

Stará báje vypráví o statném a sličném lovci, jehož otcem byl Poseidon, vládce všech moří. Jeho matka byla náruživá lovkyně z družiny bohyně lovu Artemidy, a proto měl její syn v Artemidě mocnou ochránkyni. Od svého otce dostal do vínku schopnost pohybovat se i v nejhlubším moři; to ho však vedlo k všelijakým neplechám, kdy třeba pronásledoval sličné nymfy Plejády tak dlouho, až uprosily Dia, aby je raději proměnil v nějaká zvířata. Zeus jim vyhověl a proměnil je v holuby a později ve skupinu hvězd na obloze, dodnes nazývanou Plejády.

Souhvězdí je bezesporu jedno z nejkrásnějších a nejvýraznějších  na obloze. Bylo známo už tři tisíciletí před rozkvětem řecké kultury. Ve starověké Mezopotámii – v nejstarších známých státních útvarech, ležících na území dnešního Iráku, jej lidé  jej nazývali Uru-anna (světlo oblohy). Izraelité (předkové dnešních Židů) v něm viděli bájnou biblickou postavu Noemova pravnuka, krále Nimroda.

Souhvězdí Orion je dominantou večerní oblohy. Jde o velmi výrazné seskupení hvězd, nacházející se přibližně nad jižním obzorem. (Orion obsahuje hned dvě hvězdy nejvyššího stupně jasnosti, tzv. první magnitudy – Betelgeuse a Rigel). Vedle těchto jasných hvězd je v něm velmi pozoruhodná mlhovina s astronomickým označením M42. Tato mlhovina je vlastně rodištěm hvězd, Mlhovina M42 je tak jasná, že ji můžeme i v menším dalekohledu vidět barevně. Uvnitř mlhoviny nás pak bezesporu zaujme pozoruhodná čtveřice hvězd, tzv. TRAPEZ.

Měsíc - náš nejbližší kosmický soused je v únoru na večerní obloze dobře pozorovatelný od 2. do 16. února. Tato doba je vhodná zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi světlem a stínem (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 15. února), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet budeme moci na večerní obloze nad východem pozorovat jedinou, zato největší, planetu sluneční soustavy – Jupiter. Jupiter bude na pozorování velmi vhodný, protože se bude pohybovat právě v oblasti u výše uvedených Plejád a Orionu. I v menším dalekohledu je přitom možné vedle pásů v atmosféře této planety spatřit i čtyři Jupiterovy měsíce – Io, Ganymede, Europu a Callisto.

Ranní obloze bude bezpochyby vévodit Venuše, kterou nalezneme jako Jitřenku nad jihovýchodním obzorem. Dne 15. 2. dosahuje maximální jasnosti, takže ji na obloze rozhodně nepřehlédneme.

Zdeněk Tarant – Hvězdárna Most