01.10. 2016

Astrosloupek pro říjen 2016

V říjnu si pravidelně měníme čas. Přecházíme z letního středoevropského času na čas středoevropský. Děje se tak poslední říjnovou neděli, která letos vychází na 30. 10. Abychom vyhověli úmluvě, posuneme si v noci ze soboty na neděli hodinky ze třetí hodiny na druhou.

Nad večerním jihozápadním obzorem uvidíme Saturna s Marsem nedaleko červeného Antara, nejjasnější hvězdy souhvězdí Štíra. K nim se pozvolna bude přidávat Venuše, nejjasnější planeta pozemské oblohy. Zprvu bude jen nevysoko nad jihozápadním obzorem. Podmínky její viditelnosti se však budou zlepšovat nejen v říjnu, ale i v průběhu dalších měsíců. Situaci upřesňuje mapka:

01
Pohled nad jihozápadní obzor v 18. hodin LSEČ 15. 10. 2016. Slunce zapadlo v 17h 12m (Teplice).







V první polovině měsíce ráno budeme moci vidět Merkura nad východním obzorem. K jeho spatření si musíme přivstat a ozbrojit se trpělivostí a popřípadě i malým dalekohledem. Obloha se bude rozednívat a planeta se po nějaké době ztratí v záři svítání. Viditelnost Merkura se bude den ode dne zhoršovat a v polovině měsíce bude již opět nepozorovatelný. Pro ty, co by ho chtěli zahlédnout, přinášíme mapku s pohledem nad východní obzor v 6 hodin LSEČ 1. 10. 2016.

02
Pohled nad východní obzor v 6 hodin LSEČ 1. 10. 2016. Na rozdíl od temné oblohy mapky očekávejte již poměrně rozjasněnou oblohu. Ke spatření tečky Merkura by mohl pomoci malý dalekohled. Merkur vyšel před půl hodinou, tedy za příznivějších světelných podmínek.
 




Ve druhé polovině měsíce se na ranní oblohu dostane konečně i planeta Jupiter. Na cestě za svou lepší viditelností se 11. 10. těsně potká s Merkurem. Planety Uran a Neptun jsou sice viditelné celou noc, ale k jejich spatření musíme použít dalekohled. 

Měsíc bude 1. 10. v novu. 3. 10. večer se přiblíží k Venuši, 6. 10. k Saturnu, 8. 10. se bude pohybovat nedaleko Marsu a o den později dosáhne první čtvrtě. 16. 10. nastane úplněk, 19. 10. ráno uvidíme jeho přibližování ke hvězdě Aldebaran (nejjasnější hvězda souhvězdí Býka), 22. 10. poslední čtvrt, 28. 10. ráno se přiblíží k Jupiteru a 30. 10. dospěje do novu.

Po celý říjen bude v činnosti meteorický roj Orionid. Jedná se o nepříliš výrazný roj, který v maximu (21. 10.) poskytuje okolo 15 meteorů za hodinu. Střetová rychlost je 66 km/sec. Roj má vnitřní vláknitou strukturu, která proud roje zahušťuje. V některých letech se kolem maxima zvedla četnost meteorů až na 50 za hodinu. Letos se sice takovýto přírůstek neplánuje, ale kdo ví?

Hvězdná obloha pro dalekohledy skýtá mnohé zajímavé objekty a děje. Abychom je mohli spatřit, musí být jasná obloha. To mějme na paměti, než se vydáme na hvězdárnu za pozorováním. Sebevětší dalekohled je nám k ničemu, je-li zataženo. Také úplňkový Měsíc a zákal v ovzduší negativně ovlivňují možnosti pozorování.

Teplickou hvězdárnu můžete v září navštívit každý čtvrtek, pátek či sobotu od 13,00 do 15,30 a podívat se, co se děje na Slunci, večer od 20,00 a 21,00 na podívání se nejen na planety, ale i na hvězdokupy, mlhoviny či galaxie. Pozorování je doprovázeno odborným výkladem.

Provoz mostecké hvězdárny na Hněvíně bude z důvodu nemoci omezen. V říjnu nás můžete navštívit v neděli 9., 16. a 23. 10. od 13,00 do 21,00 a zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na v dnešní době již ojedinělé paralaktické montáži.

Také můžete navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 k nám můžete přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy. 

Café Nobel se tradičně koná na teplické hvězdárně. Nejbližší se uskuteční 20. října od 18.00 hodin. Napadlo vás někdy, zda vlastně Máme dost tmy? O civilizační chorobě jménem světelné znečištění bude vyprávět Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.


Co by vás dále mohlo zajímat 

Může za některá podivná chování komet raketový efekt? Více se dočtete v tomto článku

Vozítko Curiosity se pomalu blíží k centrálnímu vrcholku kráteru Gale a stále objevuje, přečtěte si více zde

Mapky

Program Cartes du Ciel

 

 

Zpracoval Otta Šándor, SHaP Teplice.