30.11. 2018

Astrosloupek na prosinec 2018

orion-rosetta-v1 martin gembecProsinec je nejen zimní slunovrat, který nastane 21. 12. ve 23 hodin, ale i konec kalendářního roku s otázkou, jaký bude ten další. Z pohledu kronik byl rok 1519 podobný tomu letošnímu a hodnocen takto: „Po mírné a na sníh nepříliš bohaté zimě se dostavilo výrazně teplé a celkově suché jaro, narušené pouze květnovými chladny…“. „Zejména druhá polovina jara a léto byly velice horké, a kromě konce července a části srpna suché…“. „Podzim tohoto roku byl kromě svého počátku velmi teplý a vláhově vyrovnaný.“ Následovala teplá a suchá zima.

Večer nad západním obzorem zahlédneme zapadat souhvězdí, která jsou nad ránem opět viditelná nad východem. Mezi ta výraznější patří Labuť (Cygnus) nebo Lyra. U severního obzoru uvidíme Velký vůz, výše poté Malý vůz (Malý medvěd – Ursa Minor).

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

01

Pohled nad západní obzor ve 20.00 SEČ 15. 12.

Nad jihem až jihozápadem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) září výrazný načervenalý Mars. Nad ním je výrazné souhvězdí Pegase, na které navazuje Andromeda. Téměř v nadhlavníku uvidíme W souhvězdí Kasiopeji.

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

02

Pohled nad jižní obzor ve 20.00 SEČ 15. 12.

V tutéž chvíli kolem východního obzoru zahlédneme souhvězdí Oriona, pod jehož pásem, který tvoří trojice hvězd, uvidíme nejjasnější část komplexu mezihvězdných mlhovin. Okolo Oriona můžeme vyhledat další souhvězdí: Blížence (Gemini), Vozku (Auriga) či Býka (Taurus). Tuto část oblohy doplní zajímavý objekt: kometa 46P/ Wirtanen, která se zjasní tak, že bude viditelná bez dalekohledu.

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

03

Pohled nad východní obzor ve 20.00 SEČ 15. 12.

Během noci se Velký vůz (Velká medvědice – Ursa Major) odpoutá od severního obzoru a nad ránem ho uvidíme již v nadhlavníku. Nad jihem až jihovýchodem můžeme vyhledat Lva (Leo) či Pannu (Virgo), nad východem Pastevce (Bootes) či Herkula. Ale dozajisté naši pozornost upoutá velmi jasná Jitřenka – planeta Venuše. Ve druhé polovině měsíce ranní oblohu obohatí planeta Merkur.

Pohled na ranní oblohu upřesňuje mapka.

04

Pohled nad východní obzor 15. 12. v 5.30 SEČ.

Měsíc bude v novu 7. 12., v první čtvrti 15. 12., v úplňku 22. 12., v poslední čtvrti 29. 12.

Znalost měsíčních fází je dobrá z hlediska pozorovatelského, protože příliš jasný Měsíc může negativně ovlivnit pozorování nebeských objektů včetně komety nebo meteorického roje. 14. prosince nastane maximum činnosti meteorického roje Geminid. Samotné maximum nastane okolo 13. hodiny, ale je rozprostřeno na dva dny, takže v noci ze 13. na 14., a to především v její druhé polovině, budeme svědky nástupu do maxima a následující noc stále ještě uvidíme doznívající vyvrcholení. Očekáváme frekvenci okolo 120 meteorů za hodinu. První zmínka o tomto roji pochází z roku 1862 a v 19. století byla frekvence okolo 30 meteorů za hodinu. Ve 40. a 50. letech 20. století stoupla na 60 meteorů, současné hodnoty dosáhl roj až po roce 1990. V současné době se pozoruje zvyšování frekvence i když podle některých studií by do konce tohoto století měl zcela vymizet a měla by zůstat jen vzpomínka.

Kometa 46P/Wirtanen bude mít jasnost, která nám umožní vidět ji i bez dalekohledu. Přesto se malý, třeba turistický dalekohled hodí - posílí nám zrak a umožní kometu lépe vidět. Kde kometu očekávat ukazuje mapka.

05

Pohled nad východní  obzor okolo 20.00 SEČ s vyznačenými polohami komety.

Teplická hvězdárna je po zdařilé rekonstrukci již dva měsíce znovu otevřena pro veřejnost.

Můžete také navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 k nám můžete přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude pro veřejnost otevřena každou sobotu a neděli. Před svátky (22. a 23. 12.) a mezi nimi (29. a 30. 12.) je hvězdárna uzavřena.

 

Co by vás mohlo zajímat:

Prastaré asteroidy prozkoumá nově plánovaná mise.

V historii Mléčné dráhy byly události, které se snažíme objasnit.

O kometě Wirtanen poněkud obšírněji.

 

Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky: Program Cartes du Ciel.

 

Jasné nebe nad hlavou a klidné svátky přeje za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.

 

Úvodní fotografie: Komplex mlhovin v souhvězdí Orinona objektivem českého astronoma Martina Gembece. Nejjasnější část uvidíme i bez dalekohledu pod Orionovým pásem.