01.12. 2017

Astrosloupek na prosinec 2017

Prosinec, zamračený a mlhavý, začíná panovat. Končí rok, ale zimu začíná. Ale jakou zimu? „Toho léta o vánocích v outerý (26. XII. 1606) dne památky sv. Štěpána a na den sv. Jana (27. XII.) velmi teplé sluníčko po oba dva dni Pán Bůh ráčil jest dáti. Chroustů i také komárů velmi mnoho lítalo a země kde zmrzlá byla všecka až do celice roztála, takže hned ve čtvrtek zde při městě Louny i jinde namnoze vorali a tráva mnohá na vinici kvetla a žito vozimí u Lenešic sili a v pondělí na Nový léto (1. 1. 1607) viděl jsem očima svýma rozkvetlý švestky a višně.“

Kdy začne zima meteorologicky, je vždy otázkou. Za to astronomicky je tento údaj vždy jasným. Letos její počátek nastane 21. 12. 2017 v 17h 27m SEČ, kdy Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a tento den je i dnem zimního slunovratu.

Dlouhé zimní noci umožní obhlédnout hvězdnou oblohu v její značné míře. Vždyť ještě v první třetině noci uvidíme letní Lyru či Labuť (Cygnus) nad západním obzorem, nad jihozápadem podzimního Pegase či Andromedu.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

01

Pohled nad západní obzor ve 21.00 SEČ 15. 12.

Nad jižním obzorem bude v tu chvíli vidět taktéž hvězdný podzim v podobě souhvězdí Ryb (Pisces), Skopce (Aries) či Velryby (Cetus). Ale zároveň nad jihovýchodním obzorem zahlédneme zimní souhvězdí Oriona, Eridana či Býka (Taurus). V souhvězdí Býka roku 1054 explodovala supernova. Uvádí se, že se poprvé pozorovala v ranních hodinách 4. července 1054. Umírající hvězda nebývale zvýšila svou jasnost, dokonce byla asi šestkrát jasnější než Venuše a byla po necelý měsíc vidět i na denní obloze. Odvržená hmota hvězdy vytvořila neustále se rozpínající obláček, který dnes nazýváme Krabí mlhovinou. Úkazu si povšimli jak čínští, tak i arabští hvězdáři. Nalezená jeskynní kresba ve Střední Americe se s určitou mírou pravděpodobnosti k ní vztahuje a zachycuje ji i se srpkem Měsíce. Expanze výbuchu pokračuje do dnešní doby rychlostí okolo 1500 km/sec. Zbytek hvězdy po výbuchu se zhroutil na neuronovou hvězdu.

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

02

Pohled nad jižní obzor ve 21,00 SEČ 15. 12.

Východní obzor v tu chvíli bude představovat onen pomyslný předěl mezi zimní a jarní oblohou. Zimní část zastupuje souhvězdí Blíženců (Gemini), jarní předěl souhvězdí Raka (Cancer), ale především souhvězdí Lva, které bude již z části nad obzorem. V souhvězdí Raka leží i bez dalekohledu dobře viditelná otevřená hvězdokupa Jesličky. Vypadá jako mlhavá skvrnka, ale již malý dalekohled nám ukáže její hvězdný původ.

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

03

Pohled nad východní obzor ve 21,00 SEČ 15. 12.

Ranní obloha je obdařena jednak souhvězdími jarními, ale také letními. A také jasným Jupiterem a méně jasným načervenalým Marsem. Koncem měsíce se k nim nakrátko přidá Merkur. Kolem nich projde mezi 13. a 15. prosincem Měsíc.

Pohled na ranní oblohu upřesňuje mapka.

04

Pohled nad východní obzor 15. 12. v 6h 30m SEČ.

14. 12. nad ránem bude vrcholit činnost meteorického roje Geminid. Očekává se až okolo 120 meteorů za hodinu.

Měsíc bude 3. 12. v úplňku, 10. 12. v poslední čtvrti, novu dosáhne 18. 12., první čtvrti 26. 12. Cestou oblohou se přiblíží a dokonce zakryje hvězdu Regulus, nejjasnější v souhvězdí Lva. Stane se tak 8. 12. Okolo 22h 23m SEČ svou osvětlenou stranou zakryje Regula aby okolo 23h 08m odkryl u své neosvětlené strany. Další zákryt jasné hvězdy Měsícem se odhraje v noci z 30. na 31. 12. Vstup hvězdy za Měsíc se odhraje za temným okrajem okolo 2h 24m SEČ, výstup zpoza Měsíce bude okolo 3h 7m SEČ.

Teplická hvězdárna je z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Můžete však navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 k nám můžete přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která vás doprovodí až mezi hvězdy.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude otevřena pouze o víkendech, kromě vánočních svátků a Silvestru (tj. bude zavřena 23., 24., 30. a 31. 12.). 

 

Co by vás mohlo zajímat:

Supernova v Býku pozorovaná v roce 1054 má na anglické wikipedii krásný, rozsáhlý článek. Česká wikipedie je z tohoto hlediska velmi stručná. Proto pro angličtináře je zde tento odkazPro srovnání česká wikipedie se supernovou zabývá na tomto odkazu.

A trochu více o Raku a Jesličkách se dočtete tady

 

Úvodní citace: Zdeněk Vašků – Velký pranostikon, Academia Praha 2002

Mapky: Program Cartes du Ciel.


S přáním jasného nebe a do nového roku jen to nejlepší přeje za celý kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.