28.11. 2016

Astrosloupek pro prosinec 2016

Lidová moudrost praví, že prosinec rok končí, ale zimu začíná. Astronomicky začíná zima vstupem Slunce do znamení Kozoroha. Severní pól planety je nejvíce odtočen od Slunce. Tento den známe pod pojmem zimní slunovrat. Letos tento den a okamžik nastane 21. 12. v 11 hodin 43 minut SEČ.

01Na večerní obloze bude kralovat Večernice Venuše, o něco méně nápadnější, zato však barevnější, zůstává červený Mars, který ji doprovází poněkud východněji. Mars proto bude vidět déle. Avšak díky tomu, že obě planety nebudou příliš vysoko nad obzorem, jejich pozorování pomocí dalekohledů bude zhoršené. Situaci nad obzorem upřesňuje mapka:

Pohled nad jihozápadní obzor v 18. hodin SEČ 15. 12. 2016. Velmi jasná Venuše i poněkud skromnější Mars se pohybují v souhvězdí Kozoroha. Slunce zanedlouho bude vstupovat do znamení Kozoroha. Pokud nevíte, jaký je rozdíl mezi souhvězdím a znamením a proč k němu došlo, zkuste přečtěte si článek Proč znamení kruhu neodpovídají souhvězdím.


02Ve druhé polovině noci (okolo 2. hodiny) bude vycházet Jupiter pohybující se v souhvězdí Panny. Nad ránem ho uvidíme coby jasnou tečku výše nad jihovýchodem. Stav upřesňuje mapka:  Pohled nad východní obzor v 5  hodin SEČ 15. 12. 2016.

Planety Merkur a Saturn jsou nepozorovatelné, Neptuna spatříme krátce na večerní obloze pouze dalekohledem a dalekohledem uvidíme i Uran v první polovině noci.

Měsíc dosáhne 7. 12. první čtvrtě, 14. 12. nastane úplněk, 21. 12. poslední čtvrt a 29. 12. dospěje do novu. 3. 12. coby úzký srpek bude míjet Venuši. Konjunkce sice nastane dopoledne, ale večer ještě budou obě tělesa poblíž sebe a mohou tak vytvořit malebné zákoutí oblohy. 13. 12. nad ránem budeme moci sledovat jeho přibližování k jasnému Aldebaranu, nejjasnější hvězdě souhvězdí Býka. Dojde dokonce i k jeho zákrytu Měsícem, leč pro většinu z nás se úkaz odehraje pod obzorem.

V noci ze 13. na 14. prosince vyvrcholí činnost meteorického roje Geminid. Roj poskytuje v maximu okolo 120 meteorů za hodinu. Letos však nejsou podmínky k pozorování dobré, protože Měsíc bude okolo úplňku a svým svitem bude překrývat jas mnohých meteorů. Dráha roje se velmi rychle vyvíjí, doslova z generace na generaci. První zpráva je z roku 1862, v 19. století byla četnost meteorů do 30 za hodinu. Až ve 40. a 50. letech 20. století dosáhla kolem 60 meteorů za hodinu a současné hodnoty kolem 120 až po roce 1990. Dle některých studií prostorové struktury roje by měly v těchto letech Geminidy začít slábnout a do konce století skoro zmizet. Vizuální pozorování ale naznačují spíše stále se zvyšující hodinovou frekvenci. Proto je škoda, že letos Měsíc pozorování nepřeje.

03V druhé polovině prosince se bude v souhvězdí Kozoroha (Capricornus) pohybovat kometa 45P/Honda – Mrkos – Pajdušáková. V tomto období bude dostupná i malým dalekohledům, tedy i těm, které nosíme na výlety. Nečekejme však nějakou vlasatici, uzříte spíše mlhavý obláček s náznakem ohonu. Kometa se bude pohybovat poblíž obzoru, což nepřispívá k jejímu dobrému pozorování. Přesto stojí za to ji spatřit. Pro znalejší čtenáře přínášíme přehledovou mapku.

Podle některých předpovědí by mohla být v dosahu malých dalekohledů až do konce března, podle jiných náhledů – a možná realističtějších – je konec prosince a počátek ledna nejvhodnějším obdobím k pozorování.


Hvězdná obloha pro dalekohledy skýtá mnohé zajímavé objekty a děje. Abychom je mohli spatřit, musí být jasná obloha. To mějme na paměti, než se vydáme na hvězdárnu za pozorováním. Sebevětší dalekohled je nám k ničemu, je-li zataženo. Také úplňkový Měsíc a zákal v ovzduší negativně ovlivňují možnosti pozorování.

Teplickou hvězdárnu můžete v prosinci navštívit každý čtvrtek, pátek či sobotu od 13,00 do 15,30 a podívat se, co se děje na Slunci, večer od 18,00 a 19,00 na podívání se nejen na planety, ale i na hvězdokupy, mlhoviny či galaxie. Pozorování je doprovázeno odborným výkladem.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude otevřena v neděli 4., 11. a 18. 12.  od 13,00 do 21,00 hodin. Můžete zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na v dnešní době již ojedinělé paralaktické montáži.

Také  můžete navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 k nám můžete přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.

Café Nobel se tradičně koná na teplické hvězdárně ve čtvrtek 15. 12. V 18,00. Na téma Příroda před objektivem aneb Od mikroskopů k dronům bude vyprávět Mgr. Petr Jan Juračka Ph.D. Přednáška bude obohacena praktickými ukázkami.

 

Co by vás mohlo zajímat:

Máte doma počítač a chcete ho využívat, když na něm zrovna nic neděláte, pro astronomické účely? Více se dozvíte v článku Výzva - veřejnost může vědcům pomoci s výzkumem v unikátním projektu.

Trochu více o kometě 45P/ Honda-Mrkos- Pajdušáková v tomto odkaze i s fotografiemi z minulého návratu. 

Mezinárodní kosmická stanice je stále v provozu, ale už se uvažuje o stavbě nové. Měla by být umístěna v tzv. cislunárním prostoru. Více se dozvíte v rozhovoru s Michalem Václavíkem.

 

Mapky: Program Cartes du Ciel

Astrosloupek na prosinec 2016 zpracoval Otta Šándor, SHaP Teplice.