02.12. 2013

Astronomický sloupek pro prosinec 2013

Tak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období. Z astronomického pohledu nám začne zima Zimním slunovratem, který nastane dne 21. prosince ve 18:12 hodin. V tuto dobu vstoupí Slunce do znamení souhvězdí Kozoroha. Zajímavé je, že chvilku poté, dne 4. ledna 2013 bude Země Slunci nejblíže, tedy jen 147 miliónů kilometrů což je o 5 miliónů blíže než v létě. I když bude Slunce Zemi nejblíže, přesto u nás bude zima, sluneční paprsky budou dopadat hodně šikmo a promrzlou zemi neohřejí.

Dominantou vánoční večerní oblohy budou tento rok jednoznačně planety Jupiter a Venuše. Uvidíte je večer jako velmi jasné body. Lidově známá Večernice (planeta Venuše) bude nízko nad jihozápadním obzorem jako velmi jasný bod, planeta  Jupiter bude na opačné straně vycházet nad jihovýchodním obzorem.

blizi se kometa stoleti.JPGVitali Nevski (Bělorusko) a Artyom Novichonok (Rusko) objevili 21. září 2012, pomocí dalekohledu International Scientific Optical Network (ISON), novou kometu, odsud má nová kometa i své jméno. Významný německý astronom Maik Meyer spočetl její první dráhu, a zdá se, že budeme mít VÁNOČNÍ KOMETU! Dráha ji nejprve dovede 28. listopadu do vzdálenosti 1.1 miliónu km nad povrch Slunce a pokud ji toto velmi blízké přiblížení nezničí vydá se ISON směrem k Zemi, ke které bude nejblíže v době Vánočních svátků - 26. prosince ve vzdálenosti 64 miliónů km.

 

prosinova obloha.JPG

Obrázek ukazuje večerní oblohu nad Mostem 5.prosince v 16 hodin. Slunce právě zapadá nad jihozápadem, vlevo od něj je Večernice (planeta Venuše) a od ní vpravo Měsíc jako úzký srpek. To je samo o sobě velmi zajímavá podívaná, kterou by měla ještě doplnit kometa ISON nad západem.


 

 

Mimořádné pozorování na hvězdárně v Mostě na Hněvíně bude pro veřejnost ve čtvrtek 5.12.2013 od 16 hodin.

 

 ison.JPGPokud kometa nezanikne už při cestě ke Slunci, při průletu 28.11.2013 ji budeme držet palce, bude nejlépe vidět v první polovině prosince ráno, kde bude postupně procházet ze souhvězdí Štír do Hadonoše a následně Hada nad východním obzorem. V druhé polovině prosince bude sice stále nejvýše na ranní obloze na severovýchodě, ale spatřit ji budeme moci i večer na západě a ke konci prosince ji bude vidět i na severu o půlnoci.

Tou dobou bude rychle mířit k severnímu nebezskému pólu souhvězdím Herkules, Severní Koruna a nakonec skončí v souhvězdí Draka.

Druhý obrázek ukazuje kometu na východě na ranní obloze 30 minut před východem Slunce v době mezi 1 – 17. prosincem. Ráno bude kometa vidět lépe, samozřejmě bude záviset na počasí.

Pokud půjde vše podle předpokladů tak pozorování pro veřejnost budou organizována operativně podle předpovědi počasí i v ranních hodinách. Datum a čas bude zveřejněn na stránkách Města Most.

Vše nejlepší v novém roce 2014 Vám všem přeje Zdeněk Tarant, hvězdárna Most.