Astrosloupek pro březen 2016
Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná nejkrásnější roční období – jaro. Letos k tomu dojde přesně v neděli 20. března v 5:30 hodin SEČ. Na příštích 86 let (do roku 2102) to vždy bude 20. března nebo i 19. března, ne jak jsme se ve škole učili 21. března. Může za to přestupné století, rok 2000, protože byl podle pravidel Gregoriánského kalendáře dělitelný 400. To je velká mimořádnost. Ve škole se učí pravidlo přestupného roku, tedy rok je o den delší pokud je dělitelný 4 kromě těch, co jsou zároveň dělitelné 100. Ale ani to v horizontu staletí úplně nesedí, a tak ty roky (resp. století), co jsou dělitelné 100 a zároveň 400 zase přestupnými zůstávají. To byl právě rok 2000, který byl dělitelný stem a přece byl přestupný.
Další důležitou změnou bude nástup letního času v neděli 27. března. Ve 2:00 ráno si posuneme ručičky hodinek rovnou na 3:00 a budeme tak spát o hodinu méně. To sice není příliš astronomický úkaz, ale na astronomická pozorování má velký vliv, protože se tím výrazně posune západ Slunce a moc tmy si večer už neužijeme. Ovšem v březnu to nebude zatím tak patrné a tak můžete využít příležitosti a přijít k nám na Hvězdárnu v Mostě na Hněvíně na pozorování.
Významnou dominantou večerní oblohy je planeta Jupiter. Budeme ji moci v březnu pozorovat po západu Slunce a po většinu noci kromě rána. Na kotoučku planety Jupiter uvidíme našimi dalekohledy tmavé proužky oblačnosti, okolo planety její 4 nejjasnější měsíce z celkem více než 65 pojmenovaných.

Pozvánka na Hvězdárnu v Teplicích
Měsíc je možné pozorovat na hvězdárně v Teplicích nejlépe od čtvrtka 17. 3. do soboty 19. 3. 2016. Úzký srpek Měsíce bude také za dobrých podmínek pozorovatelný o týden dříve od čtvrtka 10. 3. do soboty 12. 3. Planeta Jupiter bude pozorovatelná při každém večerním pozorování.
Naopak vhodné termíny pro pozorování překrásných zimních souhvězdí jsou bezměsíčné noci od čtvrtka 3. 3. do soboty 5. 3. a sobota 26. 3. 2016 před východem Měsíce. Opět je podmínkou tmavá obloha po západu Slunce a především jasné počasí.
Pozvánka na Hvězdárnu Most – Hněvín
Měsíc je možné pozorovat na hvězdárně po setmění, vhodnými termíny k tomu budou především neděle 13. 3. a 20. 3. 2016.
Naopak vhodné termíny pro pozorování planety Jupiter a hlavně překrásných zimních souhvězdí jsou bezměsíčné nedělní noci 6. 3., a večer 27. 3. 2016. Opět je podmínkou tmavá obloha po západu Slunce a především jasné počasí.
V pondělí, dne 21. 3. v 18 hodin dojde k těsnému přiblížení (konjunkci) Měsíce s planetou Jupiter. Na hvězdárně budeme tento úkaz ale pozorovat už o den dříve, v neděli ve stejnou dobu, tedy v 18 hodin. Po západu Slunce bude Jupiter jen nízko nad obzorem, pod ním Měsíc a to vše prakticky nad východním obzorem v souhvězdí Lva.
Podmínkou pozorování je jasné počasí!