22.10. 2014

Astronomický sloupek pro listopad 2014

Tak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní. Slunce bude zapadat okolo 16 hodiny, kdy nastane tzv. soumrak, tedy zešeří se tak, že budeme moci pozorovat Měsíc, který bude v první polovině listopadu viditelný večer. Nedělní večerní pozorování Měsíce se na mostecké hvězdárně v tomto období budou v případě jasného počasí konat ve dnech 2.11. a 9.11.2014, ale i poslední neděli v měsíci 30.11.2014. Během listopadu bude dominantou večerní oblohy planeta Mars, viditelná večer jako jasný rudý bod nad jihozápadem) a koncem měsíce planeta Venuše jako Večernice velmi nízko nad jihozápadem krátce po západu Slunce.

Ilustrační obrázek ukazuje zajímavou pozici těles pro neděli 23.11.2014 večer v 16.09 hodin středoevropského času, kdy bude právě zapadat Slunce v doprovodu jasných těles nad jihozápadem.

 astrosloupek listopad-s

Vlevo vidíme rudý kotouček planety Mars v souhvězdí Střelce, těsně nad obzorem planetu Venuši (v souhvězdí Štíra), která bude koncem listopadu, ale hlavně v prosinci plnit svoji roli Večernice.

Slunce už bude touto dobou zapadat velmi brzy, už okolo 16 hodiny středoevropského času. Bude-li jasné počasí, což je v listopadu spíše výjimka, bude možno nad obzorem pozorovat některý z periodických meteorických rojů, které budou během listopadu vidět a kvůli kterým ani nemusíte chodit na hvězdárnu, nejlépe jsou meteority (padající hvězdy) vidět pouhým okem.

Jedním z nich jsou Jižní Tauridy se svým maximem ve čtvrtek 6. listopadu

Jen o týden později bychom pak teoreticky (za jasného počasí, na dostatečně tmavé obloze) měli být schopni pozorovat Severní Tauridy se svým maximem ve čtvrtek 13. listopadu. V obou případech jakoby meteority „vylétávaly“ ze souhvězdí Býka. Ostatně, od latinského názvu tohoto souhvězdí „Taurus“ pochází i název obou rojů.

Posledním meteorickým rojem jsou Leonidy se svým maximem na sváteční den 17. listopadu. Podobně jako se Tauridy jmenují podle souhvězdí Býka, tak i Leonidy odkazují svým názvem na souhvězdí, v jehož okolí je možné je pozorovat. Leonidy se nazývají Leonidami, neboť budou pozorovatelné v okolí souhvězdí Lva (latinsky „Leo“).