02.12. 2013

Astronomický sloupek pro leden 2014

Tak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období od 21.prosince 2013. Pro nás astronomy je to dobrá zpráva, neboť zimní souhvězdí jsou velmi bohatá, nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí, zda bude něco vidět. A jaké zajímavosti si pro nás následující měsíce roku 2014 připraví?

leden1.JPGNejprve bych Vás rád pozval na hvězdárnu na Hněvíně. Pozorování je vždy v neděli po setmění, samozřejmě pouze za jasného počasí. V průběhu ledna bude dominantou večerní oblohy planeta Venuše. Je to večer nepřehlédnutelný jasný bod nad jihozápadním obzorem, který nás překvapí svojí jasností. Planeta Venuše opravdu jasností svůj lidový název VEČERNICE nezapře.

Mimořádné pozorování zdánlivého přiblížení Měsíce a Venuše na večerní obloze ve čtvrtek 2.1.2014 v souhvězdí Střelce (Sagittarius) bude velmi zajímavé a proto širokou veřejnost zveme na jakési novoroční pozorování od 16 hodin.


leden2.JPGPokud se povede počasí, bude to podívaná velmi zajímavá, vedle sebe uvidíme dva „srpečky“.

V zajímavé pozici bude Měsíc, velmi úzký srpek, kde zbývající neosvětlená strana bude vidět díky odrazu slunečního světla od Země, která v tu dobu bude vzhledem k Měsíci v úplňku. Tomuto světlu odraženému od Země se říká „stříbřitý přísvit Měsíce“, který je pozorovatelný jen v případě velmi úzkého srpku.

leden3.JPGDruhým srpkem bude Večernice, planeta Venuše. Ta je stejně jako Měsíc také vidět díky slunečnímu světlu odraženému od jejího povrchu. Venuše je na své oběžné dráze blíž Slunci než Země, proto se na ni díváme „jakoby“ zezadu a a ze strany a uvidíme z ní tak jen úzký srpek. Pouhým okem se nám sice bude jevit jako ona známá Večernice, ale v dalekohledu již bude možno její srpeček spatřit. Obrázek navíc ukazuje i radarovou mapu povrchu planety Venuše, který pouhým okem nikdy není vidět. Atmosféra planety je totiž velmi hustá a povrch je stále zakrytý a neprůhledný. Zde publikovaný obrázek mohl být vytvořen pouze za použití rentgenových přístrojů na palubě vesmírné sondy.

Rok 2014 bude na úkazy poměrně chudý, zatmění Slunce i Měsíce nebudou žádná. Tedy přesněji, zatmění Měsíce dne 15.4.2014 a 8.10.2014 budou viditelná z území Tichého oceánu, ale ne od nás, neboť u nás se bude tou dobou Měsíc nacházet pod horizontem

Stejně tak zatmění Slunce 29.4.2014 a 23.10.2014 nebudou z území ČR pozorovatelná. Nezbývá než se připravovat až na pátek 20.3.2015, kdy u nás v Mostě bude vidět hezké částečné zatmění Slunce už ráno od 9 hodin.

leden4.JPGAle i tak se máme v roce 2014 na co těšit, zajímavé budou tzv. konjunkce, jejichž princip ukazuje obrázek:

  • Dne 21.2.2014 planeta Saturn s Měsícem
  • Dne 7.6.2014 planeta Mars a Měsíc
  • Dne 18.8.2014 planety Jupiter a Venuše – ráno
  • Dne 17.10.2014 planety Venuše a Merkur

Čas od času se Měsíc, díky své komplikované dráze kolem Země, přiblíží k Zemi na minimální možnou vzdálenost. A pokud je zrovna v té chvíli úplněk, je kotouč Měsíce větší než obvykle, hovoříme o takzvaném největším úplňku. K tomu dojde 10.8.2014.

Analogicky, při největší možné vzdálenosti, je zase měsíční kotouč nejmenší. Rozdíl v jasnosti nejmenšího a největšího úplňku je až 30%. Nejmenší úplněk bude 16. ledna 2014. Tak se nezapomeňte podívat. Měsíc můžete za jasného počasí pohodlně pozorovat z kteréhokoliv tmavého místa a dokonce i obyčejné divadelní kukátko Vám může nabídnout zajímavý obraz našeho vesmírného souputníka.

 

 

Zdeněk Tarant – Hvězdárna Most