01.04. 2018

Astrosloupek na duben 2018

Dubnové povětří může být rozličné. Roku 1800 bylo zaznamenáno: „Od 8. dubna  jsou veliká parna jako v letních psích dnech bývají. 19. v tomto měsíci v suchu stromové počali pupence vystrkovati a vyrážeti, 20. rašili a 21. a 22. všechno kvetlo.“ O šest let později bylo úplně jinak: „Od 20. do 27. dubna takové byly zimy a mrazy, jakéž ani v lednu nebyly.“

Již během soumraku budeme moci zahlédnout nad západním obzorem jasně zářící planetu Venuši jako Večernici. Její viditelnost vydrží až do konce léta, poté se přesune na oblohu denní, aby závěrem roku se ukázala na obloze ranní coby Jitřenka. Venuše bude relativně nedaleko společnosti jasných hvězd zimní oblohy ať již těch, co vytvářejí souhvězdí Oriona, Síria ve Velkém psu (Canis Maior) či Aldebaranu v souhvězdí Býka (Taurus). Tomuto společenství se bude postupem času ještě více blížit. Žel tímto směrem se pohybuje také Slunce, takže viditelnost tohoto setkání bude spíše teoretická než praktická. 17. dubna se k Venuši při blíží úzký srpek Měsíce.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

01_duben

Pohled nad západní obzor ve 21.30 SELČ 15. 4.

Jižní obzor bude v tu chvíli obsazen souhvězdími považovaných za jarní. Vévodí jim souhvězdí Lva (Leo), západně od něj je nevýrazný Rak (Cancer), jihovýchodně souhvězdí Panny (Virgo) v tu dobu poblíž jihovýchodního obzoru. Můžeme si zkusit vyhledat i Hydru jejíž hlava je nezaměnitelná skupinka hvězd a na zádech nese souhvězdí Poháru (Crater) a Havrana (Corvus). Za dobrých pozorovacích podmínek můžeme uvidět i slabounké souhvězdí Sextantu. V souhvězdí Panny a Lva se nachází skupiny galaxií. Jednu z nich zvanou Sombrero (M 104), podle zkušených pozorovatelů, můžeme zahlédnout již v triedru 7x35, zřetelněji ji ukáže dalekohled o průměru objektivu 10 cm a více podrobností dalekohled s objektivem o průměru nejméně 20 cm.

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

02_duben

Pohled nad jižní obzor ve 21,30 SELČ 15. 4.

U východního až severovýchodního obzoru bude vycházet Lyra s jasnou hvězdou Vegou, výše bude již Herkules a Severní koruna (Corona Borealis) či Pastevec (Bootes). Ještě před půlnocí vyjde planeta Jupiter pohybující se v souhvězdí Vah (Libra).

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

03_duben

Pohled nad východní obzor ve 21,30 SELČ 15. 4.

Do rána se tato souhvězdí přemístí nad jih a vyjdou i ty části, které byly ještě pod obzorem a s nimi i planety, které se tam aktuálně pohybují. Kromě Jupitera uvidíme i Saturna a Marse. Můžeme si prohlédnout souhvězdí Hada a Hadonoše (Serpens a Ophiuchus), sympaticky vysoko se dostane i Labuť (Cygnus) a Orel (Aquila). Na souhvězdí Labutě se dívejme častěji, protože je předpovězeno, že by tam mohla vzplát nova. Sice podle předpovědi by k tomu mělo dojít až v roce 2022, ale co kdyby… Ve společnosti planet a jasného červeného Antara v souhvězdí Štíra se bude pohybovat Měsíc a to mezi 4. až 8. dubnem.

Pohled na ranní oblohu upřesňuje mapka.

04_duben

Pohled nad jižní obzor 15. 4. v 5h 00m SELČ.

Měsíc bude v poslední čtvrti 8. 4., v novu 16. 4., první čtvrtě dosáhne 22. 4., úplněk nastane 30. 4.

22. 4. ve 20 hodin vyvrcholí meteorický roj Lyrid mající hodinovou četnost meteorů okolo 18. Lyridy se vyznačují nepravidelně se vyskytujícími ostrými maximy (až 600 slabších meteorů za hodinu). Tato ostrá maxima nastávají později než hlavní maximum, které vůči předpovědi se může posunout až o pět hodin. I když se zdá, že maximum roje nastává v nevhodnou chvíli (radiant roje poblíž obzoru, Měsíc v první čtvrti), přesto nejsme až tak úplně bez šancí spatřit více, neboť v druhé polovině noci Měsíc zapadá a radiant roje se posune vysoko nad obzor.

Teplická hvězdárna je z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Můžete však navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 můžete k nám přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude pro veřejnost otevřena každou dubnovou sobotu a neděli.

 

Co by vás mohlo zajímat:

Je předpovězena srážka dvou hvězd v souhvězdí Labutě. Zásvit této srážky by měl být velmi jasný a souhvězdí by mohlo být na nějakou dobu obdařeno jasnou hvězdou:

http://www.astro.cz/clanky/hvezdy/astronomove-predpovidaji-explozi-ktera-pozmeni-nocni-oblohu-v-roce-2022.html

Další test teorie relativity umožní masivní černá díra a hvězda kolem ní obíhající. Jak dopadne?

http://www.astro.cz/clanky/hvezdy/co-se-deje-v-centru-mlecne-drahy.html

Prohlédněte si pár hezkých záběrů na oblohu nejen hvězdnatou:

http://www.astro.cz/clanky/multimedia/soutez-neklidne-nebe-zna-sve-viteze.html

Úvodní citace: Zdeněk Vašků, Velký pranostikon, Academia 1998.

Mapky: Program Cartes du Ciel.


S přáním jasného nebe a dobrého času za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.