Astrosloupek na červenec 2017
Počátek července je ještě poznamenán medardovskými dešti, konec však už patří k vrcholnému létu. Je těžké říci, jaké bude počasí, zda vhodné ke sledování nebeských objektů či zda bude zataženo. Snad neproběhne taková zkáza, která se odehrála roku 1822. Tehdy 26. července „hrozný větrný orkán zkazil celou Jemčinskou oboru a poškodil pět dvorů a 30 vesnic na Jindřichohradecku. Nejvíce Roseč, Políkno, Žďáry, Malíkov a Pěnou. Vítr rozebral střechy, odvanul krovy, celé dřevěné stodoly přenesl, jednu od Políkna až k Pěné. Dříví zabilo sedláka ve Vydří, selku ve Žďáře a políkenského Macha vítr odnesl z Políkna až ke Žďáru vzduchem. Kdo byl venku, chytal se kamenů, oddenků zlámaných stromů. Kroupy všechno potloukly, rovnalo se, jako by měl soudný den býti.“ Kde se toto odehrálo, přiblíží mapka.
Procházku krátkou, ale prodlužující se nocí začneme nad jihozápadem, kde v souhvězdí Panny (Virgo) svítí Jupiter. Ten však bude záhy zapadat. Velký vůz a s ním i Velkou medvědici (Ursa Major) uvidíme nad severozápadem. Spíše bychom se měli zaměřit na Pastevce (Bootes) a na něj sousedící půloblouček hvězd souhvězdí Severní Koruny (Corona Borealis). Toto malé souhvězdí skrývá dvě velmi zajímavé proměnné hvězdy označované jako R CrB a T CrB.
R CrB si můžeme prohlédnout za skvělých podmínek prostým okem. Leč i turistický dalekohled nám výrazně pomůže posílit náš zrak, tak proč nevyužít jeho služeb? Tato hvězda se čas od času zahalí oblakem, který vyvrhne. Poté její jasnost klesne tak, že ke spatření je zapotřebí většího dalekohledu. Pro pozorného sledovatele hvězdné oblohy jedna hvězda v souhvězdí prostě na nějakou dobu zmizí.
T CrB je takzvaná rekurentní nova a je to s její jasností právě naopak, než u předcházející hvězdy. V klidovém stavu ji bez dalekohledu nespatříme, ale ve stavu aktivním ji můžeme spatřit snadno. Jasnost v maximu dosahuje jasnosti hvězd ve Velkém voze. Tím souhvězdí Severní Koruny na nějakou dobu získává dosti jasnou hvězdu a stává se poněkud jiným. Kde hledat obě zvláštní hvězdy nám ukazuje mapka souhvězdí s vyznačenými proměnnými hvězdami (a nejen těmi zmiňovanými).
Celkový stav nad západním obzorem nám přiblíží mapka:
Pohled nad západní obzor ve 22.30 LSEČ 15. 7.
Jižní obzor je ozdoben nápadným Saturnem. Pohybuje se souhvězdím Hadonoše (Ophiuchus), resp. jeho jižní částí. Nedaleko něj uvidíme jasnou červenou hvězdu, Antares, v souhvězdí Štíra (Scorpius). Pokusme se také vyhledat souhvězdí Střelce (Sagitarius) a jeho nejnápadnější hvězdy tvořící obrazec nazývaný „Čajová konvice“. Štír se Střelcem u nás nevycházejí příliš vysoko nad obzor, proto jsou hůře pozorovatelní. Pokud budete na dovolené na jihu Evropy či v Africe, prostě výrazně jižněji, máte možnost si je prohlédnout v jejich plné kráse. Stav nad jižním obzorem upřesňuje mapka.
Pohled nad jižní obzor ve 22,30 LSEČ 15. 7.
Nad východním obzorem uvidíme typická letní souhvězdí: Labuť (Cygnus), Lyru a Orla (Aquila). A především Mléčnou dráhu táhnoucí se v těchto chvílích od jihu, vysoko přes východ, až téměř k severu. Zde nám hvězdná obloha nabízí dost pěkných objektů, žel většina je maličkým dalekohledům nedostupná. Za zmínku snad stojí otevřená hvězdokupa M 11 v souhvězdí Štítu (Scutum), či násobná hvězdná soustava epsilon ½ v Lyře. K severovýchodnímu obzoru je ještě přimknutá podzimní část oblohy s Pegasem a Andromedou, avšak s pokračující nocí se budou zvedat výše nad obzor. A tak na počátku léta se na nás už usmívá přicházející hvězdný podzim. Stav nad tímto obzorem upřesňuje mapka.
Pohled nad východní obzor ve 23,30 LSEČ 15. 7.
Měsíc bude v první čtvrti 1. 7., v úplňku 9. 7., v poslední čtvrti 16. 7., v novu 23. 7. a 30. 7. dosáhne podruhé v tomto měsíci první čtvrtě.
A ještě organizační informace: teplická hvězdárna je z důvodu rekonstrukce uzavřena. Můžete však navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli od 19,00. Každou neděli ve 14,00k nám můžete přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás vezme až mezi hvězdy.
Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude otevřena každou sobotu a neděli. Můžete zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na v dnešní době již ojedinělé paralaktické montáži.
Co by vás dále mohlo zajímat:
Více o souhvězdí Severní Koruny najdete na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD_Severn%C3%AD_koruny
Zcela v tichosti a mimo zájem veřejnosti i médií pracuje u Marsu sonda MAVEN:
Úvodní citace: Zdeněk Vašků – Velký pranostikon, Academia Praha 2002
Mapky: Program Cartes du Ciel.
Hvězdné léto a moře klidu vám za celý tým přeje Otta Šándor!