Astronomický sloupek pro červenec a srpen 2014
Léto si zpravidla představujeme jako období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá tak dlouho, že vlastně nikdy nemáme úplnou tmu a rovnou zase začne svítat. V astronomii je to ale trochu jiné. V době, kdy začínají letní prázdniny už máme nejdelší dny za sebou. Po začátku léta dne 21. června, tedy v období kolem letního slunovratu následuje po sobě 10 stejně dlouhých dnů. Poté však, během července, začne Slunce na obloze pomalu klesat a dny se začnou zkracovat o jednu až dvě minuty denně.
Astronomické léto pak končí v momentě, kdy den a noc jsou stejně dlouhé, tedy v okamžiku, kdy po létě Slunce přechází přes rovník (ocitne se na rovníku v nadhlavníku). Hovoříme o tzv. podzimní rovnodennosti. Letos to bude 23.září ve 4.29 hod. Ale to bude až po prázdninách a dovolené.
V neděli 10.8.2014 bude Měsíc v úplňku (19:08), ale také současně v nejtěsnějším přízemí letošního roku (356 896 km), což budeme moci pozorovat jako velmi jasný úplněk. Úkaz vynikne zejména při srovnání s nejmenším letošním úplňkem z 16. ledna. Rozdíl průměru přepočítaný na plochu kotoučku Měsíce je neuvěřitelných 30% !!!
Zajímavosti ze zápisníku astronoma:
- Pátek dne 4.7.2014 bude Země nejdále od Slunce (152,1 miliónu km)
- Měsíc v konjunkci s Marsem (Měsíc 0,6° jižně; seskupení Měsíce, Marsu, Spiky (α Vir) a Saturnu pozorovatelné 5. až 8. 7. v první polovině noci)
- Dne 28.7.2014 maximum meteorického roje Jižních δ Akvarid
- Měsíc v konjunkci se Saturnem (Měsíc 0,6° jižně; Měsíc v blízkosti Saturnu pozorovatelný 3. a 4. 8. večer)
- Středa 13.8.2014 ráno ve 2 hodiny maximum meteorického roje Perseid. Jedná se o známý meteorický roj Perseid, který bude nejaktivnější kolem 12/13. srpna. Hodinová frekvence tohoto roje dosáhne až 90 meteoritů za hodinu. Pozorování však bude rušit svit Měsíce krátce po úplňku.
- Pondělí 18.8.2014 ráno v 6.00 hodin Venuše v konjunkci s Jupiterem (Venuše 0,20° severně; velmi těsné přiblížení planet je možné sledovat v ranních červáncích nad východním obzorem)
Srpen je mezi milovníky oblohy znám jako měsíc „padajících hvězd“. Ve skutečnosti se nejedná o hvězdy, ale o drobné meteority, které při průletu atmosférou díky své vysoké rychlosti (velikost není důležitá) vytváří nápadné světelné stopy, někdy dokonce i zvukové efekty.
Uvedené zajímavosti lze, pozorovat i volným okem bez dalekohledu, třeba během své dovolené a to i v případě, že to bude dovolená v dalekých krajích (zejména meteorické roje nejsou pro pozorování dalekohledem vhodné).
Všem čtenářům přejeme hezkou dovolenou s našimi astronomickými úkazy nad hlavou.
Zdeněk Tarant – hvězdárna Most