Astrosloupek na červen 2017
Léto začíná se svými klady i zápory. Letos astronomické léto bude mít svůj počátek 21. června v 6 hodin 24 minut LSEČ, kdy střed Slunce vstoupí do znamení Raka. Počasí bývá ve znamení medardovských dešťů, ale i letních bouřek. „Na den Božího těla (11. 6.) roku 1623, když se obyčejná procesí v městě Kutný Hoře konala, tak velký déšť spadl, že v půl hodině kupecké k jarmarku postavené krámy, vozy a jiné těžké věci po ulicích plavaly. Také takové krupobití bylo, že v kostelích a domích okna vytlučena byla, v polích ovce a v lesích zvěř poraněna, mnohá i pobita byla.“
Procházku krátkou nocí, pakliže můžeme pro astronomy vůbec toto období nazvat nocí, začneme nad západním obzorem, ostatně jako vždy. Důvod je nasnadě. Zde zapadají nebeské objekty a mizí nám z dohledu. Pakliže je chceme spatřit, nesmíme zaváhat a začít prohlídku hvězdné oblohy právě u tohoto obzoru. Vysoko se bude vznášet sedmice hvězd Velkého vozu, blíže k obzoru uvidíme Lva (Leo) a nad jihovýchodem nás zaujme jasný Jupiter v souhvězdí Panny (Virgo). U severozápadního obzoru zahlédneme za dobrých podmínek Castora s Polluxem v Blížencích (Gemini) a Capellu ve Vozkovi (Auriga).
Pohled nad západní obzor ve 22.30 LSEČ 15. 6.
Nad jižním až jihovýchodním obzorem nás bude vítat nastávající hvězdné léto. Souhvězdí Severní koruny (Corona Borealis) je ze západní strany hlídáno Pastevcem (Bootes), z východní Herkulem. Nedaleko obzoru zazáří jasný červený Antares v souhvězdí Štíra (Scorpius) a nápadný Saturn.
Pohled nad jižní obzor ve 22,30 LSEČ 15. 6.
Pokud máte doma nějaký dalekohled, vezměte si ho s sebou. Určitě se hodí. V průběhu měsíce se touto částí oblohy bude pohybovat kometa C/2015 V2 (Johnson). Předpokládáme, že bude jen o malý stupínek méně jasná, než aby ji uvidělo oko bez dalekohledu. Malý dalekohled by nám však tuto kometu již mohl ukázat. Bude se pohybovat směrem jižním a její viditelnost blíže k obzoru se bude zhoršovat. Z tohoto pohledu je, pokud ji chceme zahlédnout, vhodnější k jejímu vyhledání volit první polovinu měsíce, jenže stav na obloze bude komplikovat dorůstající Měsíc. A tak nám nezbude nic jiného než se spoléhat na druhou polovinu června a doufat v přízeň povětrnosti.
Pohled nad jižní obzor ve 22,30 LSEČ 15. 6. s dráhou komety.
Podrobnější pohled na dráhu komety.
Nad východním obzorem nás přivítá plnohodnotné hvězdné léto s trojicí hvězd letního orientačního trojúhelníku: Deneb v Labuti (Cygnus), Vega v Lyře a Altair v Orlovi (Aquila). A také Mléčná dráha ve své nejkrásnější a nejnápadnější části. Zde nám vesmír poskytuje pohled na několik jasných planetárních mlhovin coby příkladů konce života hmotnějších hvězd, na kulové i otevřené hvězdokupy z nichž některé jsou v dosahu malých dalekohledů i na bez dalekohledu viditelné tmavé mlhoviny rozprostírající se mezi námi a vzdálenějšími hvězdami tvořící pozadí v podobě Mléčné dráhy.
Pohled nad východní obzor ve 23,30 LSEČ 15. 6.
Měsíc bude v první čtvrti 1. 6., v úplňku 9. 6., v poslední čtvrti 17. 6. a v novu 24. 6. Dne 4. 6. se Měsíc přiblíží k Jupiteru a vznikne seskupení Měsíce, Jupitera a hvězdy Spiky. Sledovat to můžeme již o den dříve coby přibližování Měsíce k těmto jasným objektům. Ráno nad východním obzorem uvidíme Venuši coby Jitřenku, Merkur s Marsem jsou nepozorovatelní.
Měsíc na své pouti kolem Země zakrývá, a pochopitelně i odkrývá, nějaké hvězdy. Vždy se nějaká za Měsícem nachází. Ale jasných hvězd je poskrovnu a také jejich zákrytů je málo. V červnu nastanou dva zákryty jasných hvězd. První se odehraje 3. 6. okolo 21h 08m, zakrývaná hvězda je označována jako gama v souhvězdí Panny známá též pod jménem Porrima. Je to dvojhvězda, kterou malým dalekohledem ještě neuvidíme dvojhvězdně, ale coby jednu zářící tečku. Zákryt neproběhne okamžitě, ale ve dvou fázích, které mohou vypadat jako postupný pokles jasu a kterého bychom si mohli povšimnout. To Měsíc zakryje nejdříve jednu a poté druhou složku Porrimy.
Druhý zákryt se odehraje 22. 6. v 17h 24m, tedy ve dne. Uzounkatý srpek Měsíce zakryje nejjasnější hvězdu souhvězdí Býka, Aldebarana. Slunce bude ještě poměrně vysoko nad obzorem, couvající Měsíc již poblíž obzoru. Z tohoto pohledu je pozorování malým dalekohledem zcela nevhodné, ale za ideálních podmínek by to mohla být výzva majitelům větších dalekohledů. K odkrytu Aldebarana dojde okolo 18h 12m pouhých 7° nad ideálním obzorem (pro Teplice) a odehraje se u temné strany Měsíce.
Teplická hvězdárna je z důvodu rekonstrukce uzavřena.
Můžete však navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 můžete k nám přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy. Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude otevřena každou sobotu a neděli. Můžete zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na, v dnešní době již ojedinělé, paralaktické montáži.
Co by vás mohlo zajímat:
Něco málo o Porrimě, a nejen jí, najdete například zde.
Saturnův měsíc Titan je zvláštním tělesem v mnoha směrech. Naváže na výzkum sondy Huygens projekt počítající s aktivním pohybem sondy? Mrkněte se na tento článek.
O pozorování pádu a hledání meteoritu na území Česka i o tom, že to může potkat každého z nás, se dočtete právě tady.
Úvodní citace: Zdeněk Vašků – Velký pranostikon, Academia Praha 2002
Mapky: Program Cartes du Ciel.
Tmu tmoucí pro vaše červnová pozorování přeje za celý tým Severočeské hvězdárny a planetária
Otta Šándor!