25.02. 2017

Astrosloupek na březen 2017

Podle lidové pranostiky zima často ještě do března strká hlavu a někdy jej docela zalehne. Proti tomuto tvrzení nemůžeme nic namítat, přestože je březen považován za první jarní měsíc. Vždyť v březnu nastává jarní rovnodennost, a tím i počátek astronomického jara. Letos se odehraje 20. 3. v 11h 28m SEČ, kdy se střed Slunce ocitne na nebeském rovníku a vstoupí do znamení Berana. A pak jedno velké „Ach jo!“. 

Z večera bychom měli svůj pohled zaměřit nad jihozápad, kde z počátku měsíce ještě bude kralovat Venuše, a poněkud výše a více nad jihem se bude pohybovat červený Mars. Venuše ve druhé polovině měsíce přestane být dobře viditelnou a přesouvá se blíže ke Slunci – pochopitelně jen z naše pohledu. Přesouvá se tudíž na oblohu denní. Z denní oblohy na soumrakovou večerní se naopak přesune Merkur, ale protože obíhá blízko Slunci, tak ani na naší obloze se od něj příliš nevzdálí. Nastává období jeho viditelnosti, ale nikdy se nedostane tak daleko od Slunce, aby byl viděn za opravdu dobrých podmínek.

00

Celkem záhy poté, co ho můžeme okem spatřit, zapadá. Zapadá v postupujícím soumraku. Proto je to boj mezi alespoň nějakou viditelností Merkura, soumrakem a přibývající tmou, jeho výškou nad obzorem a západem pod obzor. Na přelomu března a dubna by měly nastat dobré podmínky k jeho spatření. Mapka ukazuje stav 22. 3., kdy bude ještě trochu vidět Venuše a začíná být vidět Merkur: 

 

 

Pohled nad západní obzor. Venuše by mohla pomoci, kde vyhledat méně nápadného Merkura. K jeho vyhledání doporučuji použít malého (turistického) dalekohledu.

 

01

Nad jihozápadním obzorem se budou vznášet souhvězdí zimní oblohy. Pro základní orientaci doporučuji vyhledat souhvězdí Oriona, které je nápadné, a od něj putovat po dalších částech oblohy k dalším souhvězdím. Za dobrých pozorovacích podmínek snadno zahlédneme pod Orionovým opaskem mlhovinu, která je rodištěm nových hvězd a planetárních soustav. Naši pozornost zaujme také červenavá tečka planety Mars. Situaci nad jihozápadním obzorem upřesňuje mapka:

 

 

Pohled nad jihozápadní obzor ve 20 hodin SEČ 15. 3. 2017.

 

 

02

Na počátku noci nad východním obzorem jsou souhvězdí jarní. K nim se nejlépe dostaneme pomocí Velkého vozu. Nejnápadnějším souhvězdím této části oblohy je zřejmě Lev. K jeho nejjasnější hvězdě, Regulovi, se snadno dostaneme prodloužením spojnice předních kol Velkého vozu. Oblouk oje Velkého vozu přibližně ukazuje na hvězdu Arcturus, oranžově zářící hvězdě v souhvězdí Pastýře, a dále na Spiku v souhvězdí Panny. Stav upřesňuje mapka:

 

 

Pohled nad východní obzor ve 20,00 SEČ 15. 3. 2017.

 

03

 

Během první poloviny noci vychází Jupiter pohybující se nedaleko Spiky. Po půlnoci vyjde Saturn. Mapka nám upřesní pohled nad jižní popůlnoční obzor:

 

 

Pohled nad jižní obzor ve 2,00 SEČ 15. 3. 2017.

 

 

 

 

 

 

Měsíc bude v první čtvrti 5. 3., v úplňku 12. 3., v poslední čtvrti 20. 3. a v novu 28. 3. Měsíční fáze ovlivňují kvalitu pozorování, a proto pokud chcete mít méně rušený pohled na noční objekty, zvolte k poorování noci, kdy je Měsíc v malé fázi (do první čtvrti) nebo vůbec není na obloze.

Můj povzdech v úvodu článku patří každoroční změně času. V noci ze soboty na neděli z 25. na 26. března si posuneme hodinky o jednu hodinu dopředu, čímž vykonáme přechod z času středoevropského (SEČ) na čas letní (SELČ). Tím pádem se i počátek noci posune o hodinu vpřed, což rozhodně není vítanou skutečností pro milovníky noční oblohy.

Teplickou hvězdárnu můžete v březnu navštívit každý pátek či sobotu a podívat se, co se děje na Slunci, večer na zajímavé objekty hvězdné i nehvězdné. Pozorování je vždy doprovázeno odborným výkladem.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude otevřena každou sobotu a neděli mezi 13. a 21. hodinou. Můžete zde zažít pozorování unikátním dalekohledem umístěného na, v dnešní době již ojedinělé, paralaktické montáži.

Také můžete navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli nás můžete navštívit se svými dětmi či vnoučaty, od 14,00 promítáme pro nejmenší návštěvníky astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.

Café Nobel se koná tradičně na teplické hvězdárně, a to březnové se uskuteční ve čtvrtek 16. 3. od 18.00. Naším hostem  bude Mgr. Jaroslav Kousal, Ph.D. z Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a budete se moci dozvědět něco o kosmickém vzduchoprázdnu coby plynu, který neteče. 

Objevy exoplanet nás již tolik neudivují, ale nepřestávají nás zajímajt. Je mezi nimi i planeta vhodná k životu? Nebo dokonce se životem? O jednom slunci a jeho planetární soustavě si přečtěte zde

K Marsu se chystá další mise a je u něj i další kosmická sonda. Jaké peripetie jsou s tím spjaté se dozvíte v tomto článku.

Mapky: Program Cellestia.

Krásné pozorovaní nejen nočního nebe vám za teplické astronomy přeje Otta Šándor, SHaP Teplice.