13.02. 2014

Astronomický sloupek pro březen 2014

Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná tak nejkrásnější roční období - jaro. Letos k tomu dojde přesně v čtvrtek 20. března v 17:56 hodin SEČ. Na příštích 88 let (do roku 2102) to vždy bude 20. března, ne jak jsme se ve škole učili 21. března. Může za to přestupné století, rok 2000, protože byl podle pravidel Gregoriánského kalendáře dělitelný 400. To je velká mimořádnost. Ve škole se učí pravidlo přestupného roku, tedy rok je o den delší pokud je dělitelný 4 kromě těch, co jsou zároveň dělitelné 100. Ale ani to v horizontu staletí úplně nesedí, a tak ty roky (resp. století), co jsou dělitelné 100 a zároveň 400 zase přestupnými zůstávají. To byl právě rok 2000, byl dělitelný stem a přece byl přestupný.

Další důležitou změnou bude nástup letního času v neděli 30. března. Ve 2:00 ráno si posuneme ručičky hodinek rovnou na 3:00 a budeme tak spát o hodinu méně. To sice není příliš astronomický úkaz, ale na astronomická pozorování má velký vliv, protože se tím výrazně posune západ Slunce a moc tmy si večer už neužijeme. Ovšem v březnu to nebude zatím tak patrné a tak můžete využít příležitosti a přijít k nám na Hvězdárnu v Mostě na Hněvíně na pozorování.

 

Pozvánka na Hvězdárnu Most - Hněvín.

Stálou dominantou večerní oblohy je planeta Jupiter. Budeme ji moci v březnu pozorovat po většinu noci kromě rána. Naopak Mars bude viditelný po celou noc kromě večera. Ve druhé polovině noci spatříme rovněž planetu Saturn, zatímco Venuše  zůstane dominantou ranní oblohy.

Měsíc je možné pozorovat na hvězdárně každou neděli po setmění, vhodnými termíny k tomu budou především  9.3. a o úplňku 16.3.2014.

saturn mesic.JPGNaopak vhodné termíny pro pozorování planety Jupiter a hlavně překrásných zimních souhvězdí jsou bezměsíčné nedělní noci 2.3., 23.3. a 30.3.2014. Opět je podmínkou tmavá obloha  po západu Slunce a především jasné počasí.

Dne 21. 3. ve 4 hodiny dojde k těsnému přiblížení (konjunkci) Měsíce s planetou Saturn. Měsíc se bude nacházet 1,1° jižně. Za tímto účelem bude na hvězdárně Most – Hněvín uspořádáno mimořádné ranní pozorování, na které jsou všichni čtenáři srdečně zváni.

Mimořádné ranní pozorování konjunkce Saturnu a Měsíce, planety MARS první jarní den, tedy v době rovnodennosti 21. března 2014 od 4.00 hodin ráno pro veřejnost. Pozorování východu Slunce v době jarní rovnodennosti od 6.00 hodin pro veřejnost.

Podmínkou mimořádného pozorování je jasné počasí !!!

 

Na obrázku vidíme pozici obou těles, Saturnu a Měsíce v těsném přiblížení v souhvězdí Vah. Nad nimi září planeta Mars tak jak  je uvidíme nad východním obzorem před svítáním. Slunce v pátek 21. března vychází v 6.06 hodin SEČ (to ještě bude normální „zimní“ čas). Během pozorování bude možné spatřit působivý pohled na prstenec Saturnu úzký srpek Měsíce, kde budou velmi dobře vidět krátery na povrchu a načervenalý kotouček planety Mars. Pozorování pak bude zakončeno pohledem na východ Slunce.  v době rovnodennosti, který je nad údolím Mostecké pánve a svahy Krušných hor velmi působivý.

 mimas.JPG

(obrázek: Planeta Saturn a její 4 nejasnější satelity v době mimořádného pozorování. Zajímavé je naklopení prstence planety, které je velmi otevřené, umožňuje udělat si dobrou představu o jeho velikosti).

 

Zdeněk Tarant – hvězdárna Most