Astronomický sloupek pro březen 2014
Další důležitou změnou bude nástup letního času v neděli 30. března. Ve 2:00 ráno si posuneme ručičky hodinek rovnou na 3:00 a budeme tak spát o hodinu méně. To sice není příliš astronomický úkaz, ale na astronomická pozorování má velký vliv, protože se tím výrazně posune západ Slunce a moc tmy si večer už neužijeme. Ovšem v březnu to nebude zatím tak patrné a tak můžete využít příležitosti a přijít k nám na Hvězdárnu v Mostě na Hněvíně na pozorování.
Pozvánka na Hvězdárnu Most - Hněvín.
Stálou dominantou večerní oblohy je planeta Jupiter. Budeme ji moci v březnu pozorovat po většinu noci kromě rána. Naopak Mars bude viditelný po celou noc kromě večera. Ve druhé polovině noci spatříme rovněž planetu Saturn, zatímco Venuše zůstane dominantou ranní oblohy.
Měsíc je možné pozorovat na hvězdárně každou neděli po setmění, vhodnými termíny k tomu budou především 9.3. a o úplňku 16.3.2014.
Naopak vhodné termíny pro pozorování planety Jupiter a hlavně překrásných zimních souhvězdí jsou bezměsíčné nedělní noci 2.3., 23.3. a 30.3.2014. Opět je podmínkou tmavá obloha po západu Slunce a především jasné počasí.
Dne 21. 3. ve 4 hodiny dojde k těsnému přiblížení (konjunkci) Měsíce s planetou Saturn. Měsíc se bude nacházet 1,1° jižně. Za tímto účelem bude na hvězdárně Most – Hněvín uspořádáno mimořádné ranní pozorování, na které jsou všichni čtenáři srdečně zváni.
Mimořádné ranní pozorování konjunkce Saturnu a Měsíce, planety MARS první jarní den, tedy v době rovnodennosti 21. března 2014 od 4.00 hodin ráno pro veřejnost. Pozorování východu Slunce v době jarní rovnodennosti od 6.00 hodin pro veřejnost.
Podmínkou mimořádného pozorování je jasné počasí !!!
Na obrázku vidíme pozici obou těles, Saturnu a Měsíce v těsném přiblížení v souhvězdí Vah. Nad nimi září planeta Mars tak jak je uvidíme nad východním obzorem před svítáním. Slunce v pátek 21. března vychází v 6.06 hodin SEČ (to ještě bude normální „zimní“ čas). Během pozorování bude možné spatřit působivý pohled na prstenec Saturnu úzký srpek Měsíce, kde budou velmi dobře vidět krátery na povrchu a načervenalý kotouček planety Mars. Pozorování pak bude zakončeno pohledem na východ Slunce. v době rovnodennosti, který je nad údolím Mostecké pánve a svahy Krušných hor velmi působivý.
(obrázek: Planeta Saturn a její 4 nejasnější satelity v době mimořádného pozorování. Zajímavé je naklopení prstence planety, které je velmi otevřené, umožňuje udělat si dobrou představu o jeho velikosti).
Zdeněk Tarant – hvězdárna Most